عدم اعزام به بیمارستان؛ وضعیت نامناسب جسمی ساناز اله یاری در زندان اوین

بیش از ۵ ماه از بازداشت ساناز اله یاری، از متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه و از اعضای هیئت تحریریه نشریه گام می گذرد. ساناز اله یاری پس از بازداشت به دلیل ابتلا به بیماری نامشخصی دچار ضعف جسمی، لرزش شدید اندام ها، مشکلات گوارشی و درد شدید معده شده است. وی اخیرا با کاهش وزن ۱۰ کیلوگرمی نیز مواجه شده است. با این حال علیرغم پیگیری های مکرر خانواده از اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان و رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده است. وی در تاریخ ۱۹ دی ماه ۹۷ به همراه همسر خود امیرحسین محمدی فر بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساناز اله یاری، از متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه و از اعضای هیئت تحریریه نشریه گام با وجود بیماری از اعزام به بیمارستان و رسیدگی پزشکی محروم مانده است.

شرایط جسمی خانم اله یاری به دلیل ابتلا به بیماری نامشخصی که باعث ضعف جسمی و لرزش شدید اندام ها شده است نگران کننده است. وی همچنین در دستگاه گوارشی نیز دچار مشکل جدی شده و از درد شدید معده رنج می برد.

گفته می شود ساناز اله یاری ماه گذشته به بهداری زندان منتقل شده و استفاده از داروهایی که توسط بهداری برای وی تجویز شده است وضعیت ضعف و لرزش بدن وی را تشدید کرده و کاهش وزن ۱۰ کیلوگرمی را نیز به دنبال داشته است با این حال علیرغم پیگیری های مکرر خانواده و درخواست های مکرر کماکان در زندان اوین نگهداری می شود و از اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان و رسیدگی مناسب پزشکی جلوگیری شده است.

به گفته یکی از نزدیکان خانواده این شهروند، خانواده وی اخیرا در این رابطه با نگارش نامه ای به مجلس مراجعه کرده اند با این حال نه تنها مامورین از ورود ایشان به ساختمان جلوگیری شده است بلکه نامه را نیز جهت بررسی در مجلس تحویل نگرفته اند.

لازم به ذکر است ساناز اله یاری به همراه همسرش امیرحسین محمدی فر در تاریخ ۱۹ دی ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و علیرغم گذشت بیش از ۵ ماه کماکان در زندان اوین نگهداری می شوند. این دو شهروند در اردیبهشت ماه سال جاری از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی منتقل شدند.

لازم به یادآوری است در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه این دو شهروند به همراه دیگر متهمین پرونده، سپیده قلیان، اسماعیل بخشی و امیر امیرقلی در شعبه ۷ بازپرسی جهت تفهیم اتهامات جدید و آخرین دفاع در دادسرای اوین حاضر شده بودند. پس از آن نیز در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ماه عسل محمدی و علی نجاتی نیز به همین شعبه احضار شده و در جلسه دفاع آخر بازپرسی مورد تفهیم اتهامات جدید نیز قرار گرفتند. پرونده متهمین اخیرا به دادگاه انقلاب تهران ارسال شده است.

گفته می‌شود “ارتباط با یکی از گروه‌های مخالف نظام” از جمله اتهامات جدیدی است که در ارتباط با متهمین پرونده هفت تپه در این جلسات دادرسی مطرح شده است.

این زوج تاکنون از داشتن وکیل محروم بوده و از شرایط سخت ناشی از بازداشت موقت طولانی رنج می برند از جمله اینکه از ملاقات آنها ممانعت به عمل می آید.