خودکشی هفت نفر به دلیل بیکاری در یک روستای هریس

نماینده مردم اهر و هریس در جلسه علنی عصر امروز در مجلس شورای اسلامی از خودکشی هفت نفر در یک سال گذشته به خاطر بیکاری در یکی از روستاهای شهرستان هریس خبر داد. این نماینده مجلس از رونق افتادن کسب و کار و کشاورزی را عامل این اتفاق دانسته و گفت در این مناطق آب تصفیه شده را به قیمت بالا به شهروندان می فروشند و سازمان اوقاف هر روز به مردم این نواحی برای تصاحب زمین های آنها اخطار می دهد. وی همچنین نسبت به تخریب سد امند این شهرستان و آسیب هایی که متعاقبا متوجه محیط زیست و قنات های این منطقه خواهد شد هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، عصر امروز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، بیت الله عبدالهی، نماینده مردم اهر و هریس در مجلس از خودکشی ۷ نفر از مردم شهرستان هریس در یک سال به دلیل نداشتن شغل خبر داد و گفت: در این شرایط سازمان اوقاف هر روز به مردم منطقه برای تصاحب زمین‌های آنها اخطار می‌دهد.

عبدالهی در تذکری شفاهی گفت: در شهرستان‌های حوزه انتخابیه روستایی با ۱۵۰۰ نفر جمعیت داریم که متاسفانه در یک سال اخیر ۷ نفر از مردم آن روستا خودکشی کرده‌اند که باید عمده دلایل این خودکشی‌ها را عدم رونق کسب وکار در روستاها و کسب درآمد دانست.

نماینده مردم هریس و اهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از دولت جدا خواهش می‌کنم به بحث اشتغال و درآمد روستاییان توجه کند چرا که در گذشته آن ها در کارهای ساختمانی مشغول بودند اما به علت رکود کار ساختمانی بیکار شده اند.

وی با بیان اینکه روستاهای شهرستان های اهر و هریس در پاییز و اوایل فروردین آب دارند، اضافه کرد: روستاییان تشنه این هستند که دولت استخر معیشتی کوچکی برای آنها بسازد چرا که بخشی از کشاورزی‌شان رونق پیدا خواهد کرد اما دولت به احداث سدهای معیشتی کوچک بها نمی‌دهد.

عبدالهی با اشاره به اینکه چند ماهی است که روستای آرباطان شهرستان هریس به شهر تبدیل شده است، گفت: با این وجود علیرغم مصوبه دولت هنوز وزارت کشور نتوانسته جواز تاسیس را ابلاغ کند لذا انتظار است شهرداری این شهر هرچه سریع تر انتخاب و ایجاد شود تا به سر و سامان دادن این شهر بپردازد.

وی همچنین در خصوص فروش آب تصفیه شده در شهرستان بخشایش روستاهای منطقه، بیان کرد: متاسفانه در چند شهر و روستای شهرستان هریس آب تصفیه‌شده را به قیمت بالا می‌فروشند در حالی که قول کاهش قیمت هنوز محقق نشده است.

نایب رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس با اشاره به شکسته شدن سد امند در شهرستان هریس، گفت: متاسفانه این سد تخریب شده و اگر بازسازی آن جدی گرفته نشود دامداری، قنات و محیط زیست منطقه آسیب خواهید دید.

عبدالهی با تذکر به رئیس سازمان اوقاف، بیان کرد: هیچ کس با اوقاف و وقف مخالف نیست اما در شهرستان اهر و هریس اوقاف هر روز به مردم مبنی بر اینکه براساس فلان سند این زمین‌ها برای اوقاف است اخطار می‌دهد در حالی که این زمین‌ها سالیان سال برای مردم بوده و در آن زندگی و کشاورزی داشتند، لذا امید است سازمان اوقاف مطالعات جدی انجام و مردم را از  این نگرانی نجات دهد.