هویت زندانی اعدام شده در زندان کرمانشاه احراز شد

هویت یک زندانی که در تاریخ ۷ اردیبهشت‌ماه در زندان کرمانشاه اعدام شده بود احراز شد. این زندانی پیشتر از بابت اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۷ اردیبهشت‌ماه ۹۸،  یک زندانی به اتهام “قتل” در زندان مرکزی کرمانشاه اعدام شد.

پس از بررسی‌های میدانی، هرانا هویت این زندانی را “شایان ابراهیمی” ۲۱ ساله احراز کرده است.

بنا بر اطلاعات دریافتی شایان ابراهیمی در سال ۹۵ به اتهام قتل همسر خواهر خود به وسیله سلاح گرم بازداشت و به اعدام محکوم شد و نهایتا روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه در زندان دیزل آباد کرمانشاه اعدام شد.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلام نشده است.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها در ایران را تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» شود.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملآعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

FacebookTwittergoogle_plus