با پایان دوران محکومیت؛ افشین سیداحمد، شهروند بهایی از زندان رجایی شهر آزاد شد

افشین سیداحمد، شهروند بهایی محبوس در زندان رجایی شهر کرج، با پایان دوران محکومیت خود دقایقی پیش از این زندان آزاد شد. این شهروند بهایی در تیرماه ۹۵ پس از مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت ۳ ساله خود به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت‌ماه ۹۸، افشین سید احمد، شهروند بهایی محبوس در زندان رجایی شهر کرج با پایان دوران محکومیت خود از این زندان آزاد شد.

این شهروند بهایی در تاریخ ۱۷ آبان‌ماه ۹۱ بازداشت و پس از ۴۰ روز بازجویی در سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین با تودیع وثیقه و تا پایان زمان دادرسی به طور موقت آزاد شده بود.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه افشین سید احمد را با اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم کرد و این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

وی در تاریخ ۸ تیرماه ۱۳۹۵ پس از مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

این زندانی پس از ۲۸ ماه در تاریخ ۱۲ آبان‌ماه ۹۷ برای اولین بار در دوران حبس خود به مرخصی اعزام شده و ۸ روز بعد به زندان بازگشته بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.