محسن مهرگانی، شهروند بهایی از زندان اصفهان آزاد شد

محسن مهرگانی، شهروند بهایی محبوس در زندان اصفهان شب گذشته با سپری کردن یک سوم دوران محکومیت خود به صورت مشروط از این زندان آزاد شد. وی از دیماه سال گذشته جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی این زندان شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ساعت ۱۰ شب شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۸، محسن مهرگانی، شهروند بهایی محبوس در زندان اصفهان از این زندان آزاد شد.

گفته می‌شود آزادی این شهروند بهایی به صورت مشروط و پس از گذراندن یک سوم از دوران محکومیت صورت گرفته است.

محسن مهرگانی پیشتر در بهمن ماه سال ۹۵ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در اردیبهشت ماه ۹۶ با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

طی حکم صادره در شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان که در آبان‌ماه سال ۹۶ صادر شده بود، محسن مهرگانی به ۲۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

شعبه ۲۳ دادگاه تجدید نظر استان اصفهان در تاریخ ۲۴ اردیبهشت سال گذشته، حکم صادره در دادگاه بدوی را عینا تائید و این حکم دو روز بعد وی ابلاغ شده بود.

این شهروند بهایی صبح روز ۱۵ دیماه ۱۳۹۷ همزمان با سه هم پرونده ای دیگر خود به نام‌های سهراب نقی پور، منوچهر رحمانی و فرزاد همایونی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان منتقل اصفهان منتقل شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.