ژینوس سبحانی، شهروند بهایی آزاد شد

ژینوس سبحانی، شهروند بهایی ساکن تهران که روز گذشته توسط مامورین اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، ساعاتی پیش آزاد شد. مامورین روز گذشته و پیش از بازداشت تعدادی از لوازم شخصی از جمله لپ تاپ و تلفن همراه خانم سبحانی را نیز ضبط کرده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸، ژینوس سبحانی، شهروند بهایی ساکن تهران آزاد شد.

گفته می شود بازداشت روز گذشته وی توسط مامورین اطلاعات سپاه به دلیل تشابه با فرد دیگری بوده و پس از رفع سوء تفاهم آزاد شده است. با این حال صحت و جزئیات دلایل بازداشت وی کماکان توسط هرانا در حال بررسی است.

این شهروند بهایی روز یکشنبه ۱۱ فروردین ماه توسط مامورین اطلاعات سپاه و در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود. مامورین در زمان بازداشت تعدادی از لوازم شخصی از جمله لپ تاپ و تلفن همراه خانم سبحانی را نیز ضبط کرده بودند.

لازم به ذکر است این شهروند بهایی و منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر پیشتر نیز در تاریخ ۲۵ دی ماه ۸۷ بازداشت و در تاریخ ۲۱ اسفندماه همان سال با قرار وثیقه آزاد شده بود.

خانم سبحانی که تا زمان مهر و موم دفتر کانون مدافعان حقوق بشر، منشی این کانون و نیز عضو کانون مشارکت برای پاکسازی مین بوده است، مجددا در دی‌ماه سال ۸۸ و پس از حوادث عاشورا بازداشت و در مهرماه سال ۸۹ توسط دادگاه انقلاب به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.