نامه مشترک برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی، دو زندانی سیاسی در دوازدهمین روز اعتصاب غذا

برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ که از روز ۲۳ اسفندماه در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری در این زندان و طرح درخواست انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بودند، همچنان در اعتصاب به سر می‌برند. این دو زندانی که در اثر اعتصاب غذا با کاهش فشار خون و وزن مواجه شده‌اند، در این خصوص طی یادداشتی ضمن شرح وضعیت و تاکید بر تداوم اعتصاب غذای خود، به بی توجهی مسئولین به خواسته‌هایشان و همچنین عدم رسیدگی به وضعیت نامناسب جسمی خود اشاره کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدعلی (شیرمحمدی)، دو زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ در دوازدهمین روز اعتصاب غذای خود به سر می‌برند.

این در حالی است که علی‌رغم وعده‌های مسئولین تاکنون هیچ رسیدگی و توجهی به درخواست آنان صورت نگرفته است.

در دوازدهمین روز اعتصاب غذا فشار خون هردوی آنها با کاهش مواجه شده و به ۱۰ روی ۶ رسیده است. همچنین برزان محمدی با کاهش وزن ۸ کیلوگرمی و علیرضا شیرمحمدعلی با کاهش وزن ۵ کیلوگرمی مواجه شده‌اند.

این دو زندانی طی یادداشتی کوتاه ضمن تشریح وضعیت کنونی‌شان به تداوم اعتصاب غذای  خود و بی توجهی مسئولین نسبت به خواسته‌ها و وضعیت نامناسب جسمی‌شان اشاره کرده‌اند.

متن کامل یادداشت علیرضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است، در ادامه می‌آید:

“امروز دوازدهمین روز است که از اعتصاب غذای ما می‌گذرد و باید نوبت‌های صبح و عصر برای کنترل فشار خون به بهداری منتقل شویم ولی تنها یک بار در روز این عمل انجام می‌شود. در ایام تعطیلات پزشک بهداری حضور نداشته و فقط یک پرستار حضور دارد. حالا سوال این است که آیا یک پرستار می‌تواند همانند یک پزشک به مددجویان خدمات ارائه بدهد؟

فشار خون هر دوی ما کاهش پیدا کرده و به ۱۰ روی ۶ رسیده است. نمی‌دانیم تا کی این وضعیت ادامه خواهد داشت و مسئولین زندان هم مرتبا وعده پیگیری خواسته‌های مان را می‌دهند ولی در عمل اتفاق نمی‌افتد. حتی رئیس مجتمع تهران بزرگ هم که خواسته‌مان را حضوری به ایشان گفتیم پاسخ قانع کننده‌ای نداده و رفتارها کماکان بسیار زننده است، عنوان می‌کنند که اعتصاب غذا در زندان جرم است و در پرونده ما تاثیر می‌گذارد”.

لازم به یادآوری است برزان محمدی در جریان اعتراضات سراسری مردادماه ۹۶ و علیرضا شیرمحمدعلی در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت شده اند

برزان محمدی ۴۱ ساله و اهل سروآباد کردستان در دادگاه بدوی از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به ۶ سال حبس تعزیری و علیرضا شیرمحمدعلی ۲۱ ساله و  اهل محله نازی‌آباد تهران نیز از بابت اتهامات “توهین به مقدسات” “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر برزان محمدی در تاریخ ۶ اسفندماه سال جاری برگزار شد و در نتیجه آن به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. گفته می‌شود جلسه دادگاه تجدیدنظر علیرضا شیرمحمدعلی قرار است طی ماه جاری برگزار شود.

این دو زندانی از تاریخ ۲۳ اسفندماه سال گذشته در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری در این زندان و طرح درخواست انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

هرانا پیشتر در دیماه سال جاری طی گزارشی به وضعیت نامناسب این زندانیان و سایر زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ پرداخته بود.