مرگ و مصدومیت ۴ کولبر در مناطق مرزی کرمانشاه، کردستان و ارومیه

سه کولبر در مناطق مرزی شهرستانهای کرمانشاه، کردستان و ارومیه در پی شلیک نیروهای مرزبانی در روزهای پایانی سال ۹۷ زخمی شدند و یک کولبر دیگر نیز بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، یک کولبر به نام “سیامند خلیلی” ۲۶ ساله از اهالی صومای برادوست شهرستان ارومیه توسط نیروهای مرزبانی مورد شلیک مستقیم قرار گرفته و به شدت زخمی شد.

در حادثه‌ای دیگر در مناطق مرزی نوسود واقع در شهرستان کرمانشاه، روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند یک کولبر به نام “جبار محمودی” ٢۶ ساله بر اثر شلیک مستقیم همین نیروها زخمی شده است.

همان روز یک کولبر به نام “عارف اداک” ۴۵ ساله از اهالی روستای “ژیوار” در منطقه‌ی اورامان واقع در شهرستان سروآباد واقع در استان کردستان بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست داد.

همچنین روز شنبه ۲۵ اسفند، نیروهای مرزبانی در مناطق مرزی شهرستان نوسود به روی دستەای از کولبران آتش گشودند که در نتیجه یک کولبر از اهالی باینگان از توابع شهر پاوه به نام “مسعود تیموری” از ناحیه‌ی ران زخمی شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی ماه گذشته با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.