موج آزادی زود هنگام زندانیان سیاسی؛ میثم بهرام آبادی از زندان اوین آزاد شد

در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، میثم بهرام آبادی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین روز چهارشنبه از این زندان آزاد شد. وی پیشتر به ۷ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری محکوم شده و در اعتراض به اینکه علیرغم وعده مسئولین شامل عفو نشده به مدت ۱۴ روز دست به اعتصاب غذا زده بود. موج جدید آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که به مناسبت ۲۲ بهمن آغاز شده تاکنون شامل ۵۱ زندانی یا محکوم سیاسی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یک سال محکومیت دارند، ساعات پایانی روز چهارشنبه ۲۲ اسفندماه ۹۷، میثم بهرام آبادی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین آزاد شد.

این شهروند اهل کرج که در تاریخ ۱۰ دی ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود در تاریخ ۱۰ بهمن ماه و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق شعار نویسی به ۷ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و تحمل ۶۲ ضربه شلاق محکوم شد.

در زمان صدور حکم به وی وعده داده بودند در صورتی که به رای بدوی اعتراض نکند و تسلیم به رای شود حکم او به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش یافته و مشمول عفو ۲۲ بهمن‌ماه خواهد شد. این زندانی محبوس در زندان اوین در پی طولانی شدن این پروسه از تاریخ ۶ اسفندماه و در اعتراض به اینکه مشمول عفو ۲۲ بهمن نشده است دست به اعتصاب غذا زد.

این زندانی در روزهای پس از اعتصاب توسط مسئولین زندان تهدید شده بود که در صورت ادامه اعتصاب غذا با پرونده جدید روبرو خواهد شد.

میثم بهرام آبادی در واکنش به فشارهای مسئولین زندان برای شکستن اعتصاب غذا و تهدید وی به پرونده سازی، در تاریخ ۱۱ اسفندماه، در پنجمین روز اعتصاب غذای خود با بریدن رگ دست اقدام به خودکشی کرد. او پس از رسیدگی اولیه پزشکی در زندان به بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) منتقل شده بود که تا پایان اعتصاب غذا در همان محل در شرایط پرفشاری نگهداری شد.

وی در تاریخ ۲۰ اسفندماه ۹۷ با پایان اعتصاب غذا از بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) به زندان بازگردانده شده بود.

این آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو برای حدود ۸۵ هزار تن (شامل آزادی ۵۱ هزار زندانی و تخفیف در مجازات ۳۴ هزار نفر دیگر) صورت می‌گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی یا امنیتی می شود که هم اکنون در زندان هستند و محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند یا بیرون از زندان هستند و محکومیت قطعی به ۶ ماه حبس دارند.

از زمان آغاز اجرایی شدن این عفو از شب ۲۱ بهمن ماه تاکنون دست کم ۵۱ زندانی یا محکوم به نام‌های مصطفی ترک همدانی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی، آذر حیدری، سید محمد فلاح چای، فرشید رستمی، مجید کریم نژاد، حسین دژانگاهی، فرشید سعیدی ، حسین فرخ‌پور، مجید عزیزی، امین زنده دل، ایوب ساعدی، محمد خالدزاده، جمال کرمانی، محمد یوسفی، حمیدرضا امینی، بهفر لاله زاری، فرزاد دلآرام، فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق پژوه، شاهین برزگر ، امیر چمنی، سید جمال موسوی‌نژاد، علیرضا معینیان، مهران بندی امیرآبادی، حسین میری نظرلو، مهران اسلامی امیرآبادی، فتانه نبیل زاده، دری امری، می خلوصی، ساقی فدایی، شایان تفضلی، سام نصیرمقدم ، مهران زهراکار، محمد نیکزاد، شاهو صادقی، آرام محمدی، مهرداد صبوری، امید احمدی، متین خالدی، سهیل حق دوست، صلاح الدین رنجبر، حسین حبیب وندیان، عبدالرزاق رسول پور، حجت رزمجو، ذبیح الله رئوفی و میثم بهرام آبادی شامل این آزادی زودهنگام یا توقف اجرای حکم شده‌اند.