حکم قطعی ۱۲ سال حبس و شلاق به محمد شریفی مقدم در زندان ابلاغ شد

حکم محکومیت محمد شریفی مقدم، از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث موسوم به گلستان هفتم با توجه به عدم درخواست تجدیدنظر تایید و به وی ابلاغ شد. وی پیشتر  به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به برازجان و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، با توجه به عدم درخواست تجدیدنظر محمد شریفی مقدم، درویش گنابادی و از خبرنگاران وبسایت مجذوبان نور، رای دادگاه قطعی و به وی ابلاغ شد.

فائزه عبدی پور، همسر محمد شریفی مقدم با اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوشته است: “حکم اولیه‌ی محمد شریفی مقدم (۱۲ سال حبس و ۲ سال محرومیتهای اجتماعی و ۲ سال تبعید به برازجان) درویش زندانی که به دلیل قانونی نبودن دادگاه تجدیدنظر شرکت نکرد، عینا تایید و به او ابلاغ شد”.

لازم به ذکر است که این حکم در مردادماه سال جاری توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی علیه وی صادر شده بود.

روز گذشته نیز حکم ۱۲ سال حبس و شلاق و تبعید کسری نوری، از دیگر دراویش گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ با توجه به عدم درخواست تجدیدنظر تایید و به وی ابلاغ شده بود.

دراویش گنابادی به خصوص در یک سال اخیر فشار کم سابقه‌ای را از سوی دستگاه حاکمه تجربه می‌کنند. این فشارها به خصوص پس از واقعه “گلستان هفتم” شکل بیرونی و مشخص‌تری به خود گرفت.

گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد و در جریان آن  صدها تن از دراویش زخمی و بازداشت شدند.

لازم به یادآوری است که در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه ۹۷ هرانا در گزارشی جامع ضمن بررسی واقعه گلستان هفتم، هویت ۳۸۲ تن از دستگیر شدگان را منتشر کرده بود. بر اساس اطلاعات قابل دستیابی ۲۰۲ تن از این دراویش گنابادی توسط دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۱ اعدام، ۱۰۸۰ سال و ۲ ماه حبس تعزیری، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند، از سرنوشت و جزئیات پرونده ۱۸۰ تن دیگر کماکان اطلاعی در دست نیست.