ادامه محرومیت دسته جمعی زندانیان سیاسی بیمار رجایی شهر کرج از دریافت خدمات درمانی

از اواخر آذرماه سال جاری اعزام به مراکز درمانی همه‌ی زندانیان محبوس در زندان رجایی شهر به دستور رئیس این زندان لغو شده است. آغاز این روند به بهانه فرار یک زندانی متهم به قتل حین اعزام به بیمارستان صورت گرفت و تاکنون نیز حداقل برای زندانیان سیاسی ادامه داشته است. گفته می‌شود تعداد زیادی از این زندانیان بخصوص زندانیان سیاسی از مدت‌ها قبل نوبت اعزام به بیمارستان داشته‌اند. کارشکنی در اعزام زندانیان بدون توجه به شرایط پزشکی آنان جان و سلامت این دسته از شهروندان را در معرض خطر قرار داده است. سعید شیرزاد، حسن صادقی، مجید اسدی، شهرم پورمنصور، آرش صادقی، محمد بنازاده امیر خیزی، حمزه سواری تعدادی از زندانیان سیاسی بیمار در این زندان هستند که تحت شرایط مذکور از دریافت خدمات پزشکی محروم مانده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اعزام به بیمارستان همه‌ی زندانیان زندان رجایی شهر از سوی رئیس زندان لغو شده است، این دستور از اواخر آذرماه سال جاری به بهانه فرار یک زندانی پس از اعزام به بیمارستان صادر شده و تاکنون نیز با کیفیت متفاوتی حداقل برای زندانیان سیاسی-امنیتی ادامه داشته است.

عدم پاسخ دهی صریح مسئولین این زندان و دادستانی در ارتباط با دلیل لغو اعزام و بی توجهی آنان نسبت به وضعیت سلامت زندانیان باعث به وجود آمدن این گمانه می‌شود که این اقدام مقاصد دیگری را برخلاف ادعاهای مسئولین دنبال می کند، بخصوص که این محرومیت برای زندانیان سیاسی جدی تر از سایر بندها ادامه دارد.

سعید شیرزاد، حسن صادقی، مجید اسدی، شهرم پورمنصور، آرش صادقی، محمد بنازاده امیر خیزی، حمزه سواری از جمله زندانیان سیاسی-امنیتی هستند که علیرغم نیاز مبرم به خدمات درمانی و بعضا وخامت حال با مخالفت مسئولین زندان جهت اعزام به بیمارستان و دریافت خدمات درمانی مواجه شده‌اند.

سعید شیرزاد

سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که پیشتر پس از انجام سونوگرافی مشخص شده بود هر دو کلیه‌اش به شدت آسیب دیده از جمله کلیه سمت راست او که ۲۵ درصد کوچکتر شده است. این زندانی بالطبع نیازمند رسیدگی پزشکی پیشرفته است با اینحال علیرغم پرداخت هزینه‌ها توسط خانواده وی و صدور مجوز اعزامش به بیمارستان از اعزام وی مستمرا جلوگیری شده است. وضعیت پزشکی این زندانی در پی عدم رسیدگی رو به وخامت است.

این زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در خردادماه امسال حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرد، با فاصله اندکی ۱ سال حبس تعلیقی نامبرده از بابت پرونده ای قدیمی به اجرا درآمد و محکومیت وی به ۶ سال حبس افزایش یافت.

علاوه بر محکومیت مورد اشاره با توجه به اینکه آقای شیرزاد در ماجرای انتقال اجباری زندانیان سیاسی به بندی امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بعنوان معترض نقش فعالی داشت دو پرونده دیگر نیز علیه این زندانی از بابت اتهاماتی چون توهین به رهبری و اخلال در نظم زندان مفتوح شد. وی در این پرونده توسط شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری ۲ تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. این زندانی سیاسی طی دوران حبس مدت زیادی در اعتصاب غذا به سر برده و از سوی دیگر نیز بارها مورد بدرفتاری و ضرب و شتم مسئولین زندان قرار گرفته است.

حسن صادقی

حسن صادقی، دیگر زندانی محبوس در این زندان، در زمان بازداشت توسط ماموران وزارت اطلاعات مورد شکنجه قرار گرفته است. این شکنجه‌ها عامل بروز بیماری‌های متعددی از جمله گلوکوم یا آب سیاه چشم و فشار چشم شده است. چشم راست وی پیشتر مورد عمل جراحی قرار گرفته است اما به دلیل از بین رفتن عصب چشم احتمال نابینایی برای این زندانی وجود دارد. با این حال از اعزام وی به مراکز درمانی جلوگیری می شود.

بیماری دیگری که این زندانی در دوران حبس به آن دچار شده، عفونت در انتهای معده و ابتدای روده کوچک و زخم شدید معده است.

حسن صادقی که پیشتر در سال ۶۰ و در سن ۱۶ سالگی بازداشت و پس از ۶ سال از زندان آزاد شده بود در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته و از ناحیه پاشنه هر دو پا و سر دچار آسیب دیدگی شدید شده و اثرات و مشکلات ناشی از آن کماکان وجود دارد.

وی در بهمن ماه سال ۹۱ به همراه همسرش فاطمه مثنی بازداشت و پس از گذشت یک سال با قرار وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شدند و در نهایت شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده برای هر یک از این زندانیان حکم ۱۵ سال حبس تعزیری و مصادره اموال شامل (شش دانگ مغازه و منزل) صادر کرد که این حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز عینا تایید شد.

این زندانی بیمار در تاریخ ۱۸ بهمن‌ماه ۹۴ زمانی که برای ملاقات با همسر خود به سالن ملاقات زندان اوین رفته بود، بازداشت و جهت تحمل حبس به زندانی رجایی شهر کرج منتقل شد. فاطمه مثنی نیز از تاریخ ۸ مهرماه ۹۴ در حال تحمل حبس است.

مجید اسدی

مجید اسدی، دیگر زندانی سیاسی محبوس در این زندان از بیماری‌های مختلفی رنج می‌برد و با تشخیص پزشکان بهداری زندان باید هر ماه تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی در بیمارستان قرار گیرد. با این حال توسط مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان جلوگیری شده است.

وی از بیماری‌های گوارشی از جمله زخم معده و زخم اثنی‌عشر و همچنین کیست کبد، دیسک کمر و رماتیسم ستون فقرات رنج می‌برد.

مجید اسدی ساعت ۱۰ شب ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵ در منزل خانوادگی خود در کرج توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. این زندانی در آذرماه سال گذشته توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی” و “تبلیغ علیه نظام” به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده که این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد.

شهرام پورمنصور

شهرام پورمنصور که هجدهمین سال حبس بدون مرخصی خود را در این زندان پشت سر گذاشته است از مدتها قبل به عارضه دیسک کمر و مشکلات عضله های کمر دچار شده است. علیرغم نیاز شدید وی به جراحی و رسیدگی پزشکی، به دستور رئیس زندان از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری شده است.

این زندانی اهل آبادان در تاریخ ۲۳ آبان ماه ۷۹ به اتهام هواپیما ربایی بازداشت و به اتهام محاربه ابتدا به اعدام و پس از ۷ سال با یک درجه تخفیف به حبس ابد محکوم شده است.

آرش صادقی

آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در این زندان، دیگر زندانی سیاسی بیمار این زندان است. او به دلیل ابتلا به نوع بدخیم سرطان استخوان به نام کندروسارکوما با تاخیر بسیار مورد عمل جراحی قرار گرفت و درمان وی به دلیل تعجیل تعمدی مسئولین زندان برای بازگرداندن او به زندان نیمه تمام ماند.

علیرغم گذشت بیش از ۵ ماه از عمل جراحی دست وی که جهت خارج کردن تومور سرطانی صورت گرفته بود، مسئولین زندان از اعزام وی به بیمارستان جهت انجام شیمی درمانی جلوگیری می کنند. این زندانی هم اکنون علاوه بر عفونت شدید ناحیه جراحی شده، تورم و کبودی و از بین رفتن عصب های حسی دست راست، به دلیل اثرات اعتصاب غذای طولانی از مدت‌ها قبل دچار مشکلات گوارشی نیز شده و در هضم هر نوع غذا به غیر از سوپ و غذاهای آبکی ناتوان است.

آرش صادقی، کنشگر مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج از سوی دادگاه انقلاب به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده است که پس از جمع شدن با حبس تعلیقی ۴ ساله پیشین او به ۱۹ سال حبس افزایش یافت. در صورت اعمال ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) این مدت به ۱۱ سال و ۶ ماه کاهش پیدا خواهد کرد با اینحال کماکان از اجرایی شدن این ماده در مورد آقای صادقی خبری نیست.

آقای صادقی سال گذشته در اعتراض به بازداشت دوباره گلرخ ایرایی – همسرش- بیش از هفتاد روز اعتصاب غذا کرد.

محمد بنازاده امیرخیزی

محمد بنازاده امیرخیزی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج با وجود وضعیت نامناسب جسمی از اعزام به بیمارستان و دریافت خدمات درمانی محروم مانده است. درخواست های مکرر این زندانی که از پارگی مینیسک پا رنج می برد با بی توجهی مسئولین زندان و دادستانی مواجه شده است.

این زندانی ۶۴ ساله علاوه بر مشکلات ناشی از پارگی مینیسک، این زندانی مبتلا به بیماری پروستات نیز هست، همچنین در دوران زندان به مشکلات عصبی از نوع اختلال خواب و فراموشی مبتلا شده است. آقای امیرخیزی بدلیل بیماری پروستات خود باید هر از چند گاهی تحت سونوگرافی قرار گیرد.

لازم به یادآوری است محمد بنازاده امیرخیزی، که در آبان ماه سال ۹۳ پس از تحمل ۵ سال حبس از زندان آزاد شده بود در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵، مجددا توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شده بود و در آذرماه ۹۶ توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده از بابت اتهامات “اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی” و “تبلیغ علیه نظام” به ۱۱ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به شهرستان نیک شهر در استان سیستان و بلوچستان  محکوم شد. این حکم در تیرماه امسال در مرحله تجدیدنظر نیز عینا تایید شد.

حمزه سوازی

حمزه سواری، دیگر زندانی بیمار محبوس در بند زندانیان سیاسی در این زندان، علیرغم وجود غده در ناحیه پشت زانوی پای راست که باعث بروز مشکل جدی در راه رفتن وی شده و درد شدیدی را نیز در این ناحیه متحمل است، از اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

این در حالی است که پزشکان توصیه کرده‌اند که باید مورد عمل جراحی قرار گیرد و در غیر این صورت باعث بروز مشکلات جدی تر حرکتی در وی خواهد شد.

این زندانی اهل خوزستان در تاریخ ۱۱ شهریور ۸۴ و در سن ۱۶ سالگی بازداشت و به زندان کارون اهواز منتقل شد. وی ابتدا به اعدام محکوم شده و مدتی بعد این حکم نقض و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، محاربه و فساد فى الارض توسط شعبه یک دادگاه انقلاب اهواز به حبس ابد محکوم شد.

حمزه سواری از زندان کارون اهواز به زندان رجایی شهر کرج تبعید شده و هم اکنون در این زندان در حال تحمل حبس است.

حق درمان از جمله حقوق اساسی هر زندانی است که در قوانین داخلی، بین المللی و اسناد حقوق بشری به صراحت به آن اشاره شده است. در قوانین داخلی ،مواد متعددی از آیین نامه اجرایی سازمان زندانها به بیماری زندانی و درمان او اشاره میکند. با این حال کارشکنی مسئولین زندان به بهانه‌های مختلف، باعث نقض حقوق زندانیان بیمار و به خطر افتادن جانشان می‌شود.

لازم به یادآوری است، هرانا پیشتر طی گزارشی به معرفی و بررسی چهره‌های اصلی نقض حقوق بشر در زندان رجایی شهر کرج و اعمال آنان به خصوص در رابطه با نقض حقوق زندانیان پرداخته بود.