موج آزادی زود هنگام زندانیان؛ افزایش شماره بهاییان آزاد شده مشهد به ۴ تن

در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، شایان تفضلی شهروند بهایی از زندان مشهد آزاد شد، ساعاتی پیش از او سه شهروند بهایی دیگر محبوس در این زندان به نام‌های “دری امری”، “می خلوصی” و ساقی فدایی” از این محل آزاد شده بودند. این شهروندان طی ماه های آبان و آذر سال جاری جهت تحمل دوران محکومیت یک ساله خود راهی زندان مشهد شده بودند. موج جدید آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که به مناسبت ۲۲ بهمن آغاز شده تاکنون شامل ۳۶ زندانی یا محکوم سیاسی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یک سال محکومیت دارند، امروز یکشنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۹۷، شایان تفضلی بعنوان چهارمین شهروند بهایی محبوس در زندان مشهد از این زندان آزاد شد.

ساعتی پیش از آقای تفضلی سه شهروند دیگر بهایی محبوس در زندان مشهد به نامهای  “دری امری، می خلوصی و ساقی فدایی” از همین زندان به شیوه مشابهی آزاده شده بودند.

این چهار شهروند بهایی همگی در خردادماه سال ۱۳۹۳ توسط نیروهای امنیتی شهر مشهد بازداشت شدند و پس از آنکه با تودیع وثیقه آزاد شدند طی دو جلسه دادگاهی در ۲۶ آذرماه ۹۳ و ۲۷ خردادماه ۹۶ مورد محاکمه قرار گرفتند.

در اسفندماه سال گذشته “دری امری”، “شایان تفضلی”، “می خلوصی” و “ساقی فدایی”  توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی سلطانی به اتهام “تبلیغ علیه نظام” هرکدام به تحمل یکسال حبس تعزیری محکوم شده و این حکم در تاریخ ۴ شهریورماه سال جاری عینا به تائید دادگاه تجدید نظر رسید.

می خلوصی و دخترش ساقی فدایی در تاریخ ۹ آبان ماه، دری امری در تاریخ ۲۳ آبان ماه و شایان تفضلی در تاریخ ۵ آذرماه سال جاری جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان مشهد شده بودند.

این آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو برای حدود ۵۰ هزار زندانی صورت می گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی یا امنیتی می شود که هم اکنون در زندان هستند و محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند یا بیرون از زندان هستند و محکومیت قطعی به ۶ ماه حبس دارند.

از زمان آغاز اجرایی شدن این عفو از شب ۲۱ بهمن ماه تاکنون دست کم ۳۶ زندانی یا محکوم به نام‌های مصطفی ترک همدانی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی، آذر حیدری، سید محمد فلاح چای، فرشید رستمی، مجید کریم نژاد، حسین دژانگاهی، فرشید سعیدی ، حسین فرخ‌پور، مجید عزیزی، امین زنده دل، ایوب ساعدی، محمد خالدزاده، جمال کرمانی، محمد یوسفی، حمیدرضا امینی، بهفر لاله زاری، فرزاد دلآرام، فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق پژوه، شاهین برزگر ، امیر چمنی، سید جمال موسوی‌نژاد، علیرضا معینیان، مهران بندی امیرآبادی، حسین میری نظرلو، مهران اسلامی امیرآبادی، فتانه نبیل زاده، دری امری، می خلوصی، ساقی فدایی و شایان تفضلی شامل این آزادی زودهنگام یا توقف اجرای حکم شده‌اند. هر چند زندانیان تهران بزرگ کماکان در انتظار اجرایی شدن این ابلاغ و آزاد شدن از زندان به سر می‌برند.