تنش و اعتصاب؛ ضرب و شتم زندانیان سیاسی در زندان شیبان اهواز

عدم رعایت اصل تفکیک جرایم و استفاده ابزاری مسئولان زندان شیبان اهواز از اختلاف عقاید بین زندانیان محبوس در این زندان به اهرمی برای افزایش فشار بر زندانیان سیاسی این زندان مبدل شده است. تعدادی از زندانیان سیاسی که از تاریخ ۱۷ بهمن ماه در اعتراض به استفاده ابزاری مسئولین از چینش زندانیان دست به اعتصاب غذا زده بودند، توسط مسئولین زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. علاوه بر این طی روزهای اخیر با انتقال تعداد زیادی از زندانیان با سابقه خشونت به این زندان به تنش ها و خشونت ها در این محل افزوده شده است. به نظر می آید مسئولان در مقابل اعتراض زندانیان قصد تلافی جویی دارند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شماری از زندانیان سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز که در اعتراض به عدم رعایت اصل تفکیک جرائم و رفتار نامناسب مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده بودند، مورد ضرب و شتم و بدرفتاری مسئولین این زندان قرار گرفته اند.

گفته می‌شود دست کم ۸ تن از این زندانیان به نام‌های علی ساعدی، محمد على عمورى، جابر آلبوشوکه، مختار آلبوشوکه، عبدالزهرا هلیچى، یحیى ناصرى، ناظم بریهى و عبدالامام زایرى در اعتراض به برخورد مسئولین، استفاده ابزاری مسئولان زندان شیبان اهواز از اختلاف عقاید بین زندانیان محبوس در این زندان و عدم رعایت اصل تفکیک جرائم از روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ماه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

در پی این اقدام اعتراضی، زندانیان سیاسی محبوس در این زندان از ملاقات و ارتباط تلفنی با خانواده خود نیز محروم شده‌اند.

عدم رعایت اصل تفکیک جرائم اخیرا به ابزاری برای افزایش فشار مضاعف بر روی زندانیان سیاسی این زندان شده است.

از سوی دیگر، بر اساس اقدامی که به نظر یک تلافی جویی از سوی مسئولین زندان باشد، صدها زندانی که عمدتا دارای سابقه خشونت در زندان هستند و پیش تر عمدتا در زندان کارون اهواز نگهداری می شدند بدون رعایت اصل تفکیک جرایم به این محل منتقل شده اند.

این زندانیان که هویت آنان محرز شده است و پیش تر سابقه درگیر شدن با زندانیان سیاسی را در محل های دیگر داشته اند، بدون تشریفات اداری به بندها وارد شده اند، نحوه انتقال آنان و عدم طی پروسه قرنطینه پزشکی آنان موجب افزایش بیماری های پوستی در بین زندانیان مختلف شده است. این افراد از زمان ورود به این محل تاکنون در چندین نزاع با زندانیان سیاسی معترض مشارکت جسته اند.

هم اکنون زندانیان محبوس در این زندان به دلیل نبود امکانات اولیه جهت استحمام، آب را در ظروفی مانند قابلمه گرم کرده و استفاده میکنند، این شرایط به همراه عدم رسیدگی پزشکی مناسب به بیماران، بخصوص بیماران پوستی، مشکلات آنها را دو چندان کرده است.

زندان شیبان اهواز که با نام زندان مرکزی اهواز نیز شناخته می‌شود؛ پیش از این یک مرکز خوددرمانی معتادان بوده که معتادین در این محل جهت ترک اعتیاد نگهداری می‌شدند و از لحاظ امکانات بسیار محروم است.