بازرسی منزل و محل کار دستکم ۵ فعال ترک در اردبیل توسط نیروهای امنیتی

منازل و محل کار تعدادی از فعالین ترک (آذربایجانی) در شهر اردبیل روز جاری مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفته است. گفته می شود این اقدام در ارتباط با دیوارنویسی و نصب شعارنوشته هایی در سطح شهر اردبیل در حمایت از عباس لسانی، فعال سرشناس ترک بازداشتی صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۱ بهمن‌ماه ۹۷، نیروهای امنیتی شهر اردبیل، منازل و محل کار تعدادی از فعالین ترک (آذربایجانی) این شهر را مورد تفتیش قرار داده‌اند.

تا لحظه تنظیم این گزارش تفتیش منازل سه شهروند به نام‌های مرتضی پروین، مهدی دوستدار و رحیم نوروزی و محل کار دو شهروند دیگر به نام‌های علی واثقی و مظاهر معالی تائید شده است.

به گفته منابع نزدیک به این شهروندان، این اقدام نیروهای امنیتی با حکم دادستان شهر اردبیل و در ارتباط با دیوارنویسی و شعارنوشت هایی بوده است که در حمایت از عباس لسانی در سطح این شهر پخش شده است.

این شهروندان اردبیلی که پیشتر بارها تحت فشارهای قضایی و امنیتی قرار گرفته اند در تیرماه سال جاری نیز در جریان برگزاری مراسم سالانه قلعه بابک بازداشت و مدتی بعد آزاد شدند.

لازم به ذکر است عباس لسانی، در تاریخ ۲۵ دی‌ماه و پس از حضور در جلسه دادگاه بازداشت و به قرنطینه زندان اردبیل منتقل شده بود. پیگیری خانواده و سایر فعالین در ارتباط با محل نگهداری و وضعیت وی تا کنون نتیجه ای در پی نداشته است.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود.