دادگاه انقلاب شیراز ۱۳ شهروند بهایی را از اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” تبرئه کرد/ سند

شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز، ۱۳ شهروند بهایی در این شهر را که طی سال گذشته همزمان با پلمب یک ماهه محل کسبشان توسط مقامات قضایی با طرح اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» مواجه شده بودند، از این اتهام تبرئه کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۲۰ دی‌ماه ۹۷، ۱۳ شهروند بهایی ساکن شیراز که پیشتر توسط مقامات قضایی با طرح اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» مواجه شده بودند، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست سید محمود سیدساداتی از این اتهام تبرئه شدند.

هویت این شهروندان “شمیم حکیمی، نادر فرزندی اردکانی، بابا سلمان زاده، مصطفی شاعرزاده، عارف نیک آئین، حبیب رام، نوید جابری، محمداسماعیل فروزان، ورجاوند مستقیم، مهران دوکوهکی، ریاض خادم، بدیع الله معصومی، امین الله شام مردانی” نوسط هرانا احراز شده است.

این شهروندان بهایی در مهرماه سال گذشته همزمان با پلمب محل کسبشان که به دلیل تعطیلی یک روزه به مناسبت یکی از ایام مخصوصه آئین بهایی صورت گرفته بود، توسط مقامات قضایی با اتهام انتسابی «فعالیت تبلیغی علیه نظام» مواجه شده بودند.

لازم به ذکر است محل کسب این شهروندان حدود یک ماه پس از پلمب به دستور مقامات قضایی فک پلمب شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.