معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان از معوقات مزدی ۲ ماهه کارگران شاغل در شهرداری همدان خبر داد و گفت که “طبق مصوبه شورای شهر پرداخت حقوق کارگران قبل از حقوق کارکنان است اما شهرداری این مصوبه را اجرا نمی کند”. همچنین نائب رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار خوزستان گفت که “کارگران شهرداری‌ها در همه شهرهای استان خوزستان مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند”. در خبری دیگر کارگران شاغل در کارخانه «روغن نباتی جهان» ۹ ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند و کارفرما اخیرا مطالبات بیمه کارگران به تامین اجتماعی را ناقص پرداخت کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان گفت: “حقوق ۲ ماه اخیر کارگران فضای سبز شهرداری همدان درحالی پرداخت نشده که مصوبه شورای شهر پرداخت حقوق کارگران قبل از حقوق کارکنان است”.

علی فتحی با بیان اینکه تاخیر در پرداخت حقوق کارگران فضای سبز شهرداری همدان تا ۲ ماه حقیقت دارد و ۲ ماه است که حقوق کارگران این بخش پرداخت نشده است و از مهرماه پرداختی صورت نگرفته است، گفت: “در این میان شهرداری منطقه ۴ قسمتی از حقوق مهرماه کارگران خود را پرداخت کرده و یک ماه معوقه پرداخت حقوق دارد”.

وی با اشاره به مصوبه شورای شهر همدان مبنی بر پرداخت حقوق کارگران قبل از پرداخت حقوق کارکنان شهرداری با انتقاد از اینکه شهرداری این مصوبه شورای شهر را اجرا نمی کند، گفت: “روز سه‌شنبه ۱۳ آذرماه بعدازظهر صحن شورای شهر همدان برگزار و بنده در نطق پیش از دستور به این موضوع اشاره می‌کنم”.

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان با بیان اینکه مصوبه ای شورای شهر باید توسط شهرداری انجام شود ولی این چنین نیست و در این راستا از شهردار و مدیر امور مالی توضیح می خواهیم، گفت: “واقعیت ها باید بیان شود”.

وی با اشاره به افزایش قیمت‌ها و پایین آمدن قدرت خرید مردم عنوان کرد: “با این وجود حقوق کارگران اضافه نشده و اگر همین حقوق اندک نیز به آنها پرداخت نشود جفا در حق آنان است”.

فتحی با بیان اینکه من از منطقه فقیر نشین همدان به شورا راه یافتم و حرف های کارگران را با پوست و گوشت لمس کرده ام، گفت: “اینکه حقوق کارگران پرداخت نمی شود اما ماهانه بن خریدی به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان به آنها پرداخت می شود و انتظار داریم از شرایط حاکم نیز رضایت داشته باشند دور از انصاف است”.

فتحی با تاکید بر اینکه طبق پیگیری انجام شده و صحبت با معاون خدمات شهری شهردار همدان موضوع پرداخت نشدن حقوق کارگران پیگیری و بررسی شد، گفت: “طبق آنچه عنوان شده حقوق معوقه کارگران طی چند روز آینده پرداخت خواهد شد”.

معوقات مزدی کارگران شاغل در شهرداری‌های استان خوزستان

به گزارش ایلنا، نائب رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار خوزستان گفت: “کارگران شهرداری‌ها در همه شهرهای استان خوزستان به طور میانگین بالای سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند”.

«مصطفی نظری»، با اشاره به معوقات مزدی کارگران شهرداری‌های استان خوزستان گفت: “وضعیت شغلی کارگران شهرداری‌ها در استان خوزستان بسیار نامساعد است”.

وی افزود: “دیرکرد در پرداخت، در همه شهرداری‌های استان تقریبا وجود دارد و درواقع می‌توان گفت میانگین معوقات مزدی کارگران مجموعه شهرداری‌های استان بالای سه ماه است، به طوری که هر هفته شاهد تجمع کارگران شهرداری در یکی از نقاط استان هستیم”.

نائب رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار خوزستان به تجمع اعتراضی روزهای اخیر کارگران شهرداری بندر امام، آبژدان اندیکا و حمیدیه اشاره کرد و گفت: “این کارگران حدود ۷ تا ۹ ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند و بار‌ها نسبت به این عدم پرداخت اعتراض کرده‌اند”.

وی ادامه داد: “به عنوان نمونه‌ای دیگر می‌توان به کارگران شهرداری لالی اشاره کرد که بین ۹ تا ۱۱ ماه معوقات مزدی دارند”.

این فعال کارگری بی‌توجهی مسئولان شهرداری‌ها و مجموعه استانداری به مطالبات کارگران را علت اصلی بروز این کاستی‌ها و نارسایی‌ها دانست و گفت: “یکی از مشکلات، واگذاری پروژه‌ها و خدمات عمرانی به شرکت‌های پیمانکاری بدون اعمال نظارت‌های قانونی است”.

وی ادامه داد: “طبق قانون، شرکت پیمانکار مکلف است تا سقف سه ماه بدون پرداخت صورت وضعیت توسط کارفرمای مادر، مطالبات مزدی کارگران را پرداخت کند و علی‌القاعده باید این توانایی را در زمان مناقصه اثبات نماید، اما متاسفانه واگذاری‌ها بدون درنظر گرفتن این ضوابط قانونی انجام می‌شود”.

نظری در ادامه گفت: “واگذاری به پیمانکاران تنها بخشی از مساله است، چراکه کارگران قرارداد مستقیم شهرداری‌های خوزستان نیز با مشکل مشابهی مواجه‌اند و مطالبات مزدی آن‌ها نیز به موقع پرداخت نمی‌شود”.

به گفته وی، این وضعیت در حالی است که در خوزستان هم آب و هوا بیش از اندازه گرم است و هم وجود ریزگرد‌ها به یک عامل مزاحم برای انجام فعالیت‌های عادی مردم تبدیل شده است بنابراین دولت باید به کارگرانی که در چنین محیطی مشغول کارند، مزایای بیشتری اختصاص دهد.

معوقات مزدی کارگران شاغل در روغن نباتی جهان

به گزارش ایلنا، کارگران شاغل در کارخانه «روغن نباتی جهان» ۹  ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند.

کارگران کارخانه «روغن نباتی جهان» در زنجان می‌گویند: “در حال حاضر به غیر از یک ماه معوقات مزدی پرداخت شده که مربوط به تیر ماه سال جاری است، هنوز دستمزد ۵ ماهه سال جاری و دیگر مطالبات مربوط به سال ۹۶ (یک ماه) و ۹۵ (سه ماه) خودرا از کارفرما طلبکاریم”.

بر پایه این اظهارات، علاوه بر معوقات یاد شده، کارفرما اخیرا مطالبات بیمه کارگران به تامین اجتماعی را ناقص پرداخت کرده است.

کارگران روغن نباتی جهان با بیان اینکه ۱۹ همکار اخراجی‌مان نیز به کار سابق خود بازگشته‌اند، در خاتمه افزودند: “طبق وعده کارفرما تقریبا هر ۱۵ روز یکبار باید یک ماه از مطالبات مزدی ۱۰ ماهه‌ی خود را دریافت کنیم”.

این کارگران می‌گویند: “روز شنبه هفته جاری (۱۰ آذر ماه) تقریبا سه روز بعد از پایان اعتراض صنفی دو هفته‌ای کارگران؛ آنها معادل یک ماه از مجموع ۱۰ماه معوقات مزدی خود را دریافت کردند”.

کارخانه روغن نباتی جهان یک ماه از مطالبات معوقه کارگران خود را پرداخت کرد.