پنج زندانی در زندان مرکزی زاهدان دست به اعتصاب غذا زدند

پنج تن از زندانیان سیاسی-امنیتی محبوس در زندان مرکزی زاهدان پس از انتقال به قرنطینه این زندان، اقدام به اعتصاب غذای اعتراضی کردند. این زندانیان مدعی هستند دلیل انتقال تنبیهی خود را نمی دانند و قربانی رفتار سلیقه ای مسئولین زندان هستند. عمده این زندانیان از جمله افرادی هستند که به تازگی نامه ای خطاب به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل نوشته و از او خواستند تا در دفاع از حقوق زندانیان سیاسی بکوشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روزهای گذشته چندین تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان مرکزی زاهدان به دلایل نامعلومی به قرنطینه این زندان منتقل شدند.

یک منبع مطلع با اعلام این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “از روز پنچنشبه تا روز گذشته به دلایل نامعلومی تعدادی از زندانیان محبوس در زندان مرکزی زاهدان را از بند های ۳ و ۴ به قرنطینه این زندان منتقل کردند”.

این منبع افزود: “این زندانیان سیاسی در اعتراض به این اقدام، اقدام به اعتصاب غذا کردند”.

این منبع مطلع در ادامه اظهار کرد: “روز پنچشنبه زندانی به نام جنید که تبعه پاکستان است را به قرنطینه بردند و روز گذشته عبدالوحید عود (هوت)، عطاالله عود، عبدالعزیز ستوان و زندانی دیگری به اسم عطاالله را به قرنطینه زندان منتقل کردند”.

لازم به اشاره است که هرانا روز گذشته از انتقال سه تن از این زندانیان به بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان خبر داده بود، اما جدیدترین اطلاعات دریافتی حاکی از انتقال و نگهداری آنها در بند قرنطینه زندان مرکزی زاهدان است.

لازم به یادآوری است که “عبدالوحید و عطاالله عود” پیشتر به همراه جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان زاهدان، طی نامه‌ای خطاب به جاوید رحمان گزارشگر جدید حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، خواستار دفاع وی از حقوق از دست رفته زندانیان سیاسی شده بودند.

هرانا پیشتر مورخ جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶، از انتقال “عبدالعزیز ستوان” از بازداشتگاه به بند سوم زندان مرکزی زاهدان خبر داده بود. اتهام وی به همراه ۵ زندانی دیگر “اقدام علیه امنیت کشور” و “محاربه” و قتل یک مامور بسیجی به نام “سجادی” عنوان شده بود.