گزارشی از ۹ خودکشی و خودسوزی در یک ماه اخیر؛ خودسوزی یک نوجوان در شهرستان روانسر

طی یک ماه گذشته دست‌کم ۹ شهروند شامل پنج زن، یک نوجوان و سه مرد در شهرستان‌های سردشت، پیرانشهر، مریوان، بانه، روانسر، بندر ترکمن و کرمانشاه به دلایلی از جمله “فقر و مشکلات اقتصادی” و “مشکلات و اختلافات خانوادگی” اقدام به خودکشی و خودسوزی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبە ١٣ آبان ماه ۱۳۹۷، یک زن از اهالی سردشت به نام «آمنە ابراهیمی» ۴۵ ساله و متاهل بە دلیل مشکلات و اختلافات خانوادگی، از طریق حلق آویزکردن بە زندگی خود پایان داد.

پیش از آن‌ روز جمعە ۴ آبان ماه، نیز یک زن ٣٧ سالە به نام «مریم جنگلی» از اهالی پیرانشهر اقدام بە خودکشی کرده و بە زندگی خود پایان دادە است.

روز پنجشنبە ٢ آبان ماه، هم «فاطمە قادری» از اهالی روستای نگل مریوان بە دلیل مشکلات خانوادگی اقدام بە خودسوزی کرده و جانش را از دست داد.

همان روز «عطا اللە امین زادە» از اهالی بانه بە دلیل مشکلات اقتصادی و فقر، اقدام بە خودزنی کرده و زندگی‌اش را پایان داد.

همچنین، روز دوشنبە ٢٣ مهر ماه، «رضیە روبینا» ۴۶ سالە از اهالی مریوان بە دلیل اختلافات خانوادگی، خود را حلق‌آویز کرده و‌ فوت کرد.

قبل از آن روز یکشنبە ١۵ مهر ماه، یک زن جوان از اهالی روانسر به نام «نیلا مرادی» فرزند محمود بە دلیل مشکلات خانوادگی، خود را حلق آویز کرد.

از سوی دیگر، در تاریخ ٢٧ مهر ماه، «شعلە سبحانی» ۱۶ ساله از اهالی بخش شاهو از توابع شهرستان روانسر اقدام بە خودسوزی کرده و به زندگی‌اش پایان داد.

سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی‌های سالانه بیش از ۷ درصد از سوی پزشکی قانونی اعلام شده است.

بنابر خبری دیگر خبرگزاری مهر مورخ ۱۵ آبان ۱۳۹۷، بنابر اعلام فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بندرترکمن از خودسوزی پیرمرد ۷۹ ساله در سواحل این شهرستان خبر داد.

سرهنگ حسین گلوی اظهار کرد: “شامگاه دوشنبه، پیرمرد ۷۹ ساله در سواحل بندرترکمن اقدام به خودسوزی کرد”.

وی با بیان این که بدن پیرمرد کاملاً در آتش سوخت و وی فوت کرد، افزود: “نگهبان با دیدن صحنه بلافاصله با اورژانس و پلیس تماس گرفت و آن ها در محل حضور یافتند”.

گلوی ادامه داد: “هویت این فرد مشخص شده و علت خودسوزی هم در دست بررسی است”.

همچنین خبرگزاری رکنا مورخ ۱۲ آبان ۱۳۹۷، بنابر اعلام معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه از خودسوزی یک مرد در این شهرستان خبر داد.

سرهنگ محمدرضا آمویی با اشاره به خودسوزی مردی در میدان آزادی کرمانشاه در روز شنبه گفت: “این مرد به دلیل اختلاف شخصی با برادرش اقدام به خودسوزی کرده است”.

وی در تشریح این اقدام افزود: “۲ برادر در فروشگاه اتکا واقع در میدان آزادی کرمانشاه غرفه شخصی داشتند که یکی از برادران به دلیل اختلاف با برادرش در ورودی فروشگاه اقدام به خودسوزی کرد”.

او گفت: “با دخالت پرسنل فروشگاه اتکا و مردم حاضر در محل ، آتش خاموش شد و فردی که خودسوزی کرده بود برای مداوا به بیمارستان منتقل شد”.

به گفته او، مصدومیت این فرد به صورت سطحی است و هم اکنون تحت درمان قرار دارد.

فضل اله رنجبر فرماندار کرمانشاه نیز در گفت و گو با ایرنا با تایید این حادثه گفت: “این فرد ۵۲ سال سن داشته و به علت اختلاف خانوادگی اقدام به خودسوزی کرده است”.