بازداشت شدگان تجمع حمایت از هاشم خواستار، آزاد شدند

تمام افرادی که در پی حضور در تجمع حمایت از هاشم خواستار، مقابل بیمارستان ابن‌سینای مشهد در روز دوشنبه بازداشت شده بودند ساعاتی پس از انتقال به مقر پلیس امنیت از این محل آزاد شدند. تعداد بازداشت شدگان ۱۲ تن برآورد می شود که حداقل ۳ تن از آنان از اعضای خانواده هاشم خواستار، معلم دربند هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تعداد ۱۲ تن از افرادی که در تجمع حمایت از هاشم خواستار در مشهد بازداشت شده بودند ساعاتی پس از انتقال به مقر پلیس امنیت از این محل آزاد شدند.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای خواستار ضمن تایید این موضوع به گزارشگر هرانا گفت “۱۲ تن از جمله همسر و دو فرزند آقای خواستار به همراه تعداد دیگری از معلمان در پی حضور مقابل بیمارستان ابن سینای مشهد توسط ماموران کلانتری بازداشت و به مقر پلیس امنیت مشهد منتقل شدند.”

این منبع مطلع ادامه داد “در آنجا ماموران وزارت اطلاعات هم حضور داشتند، ابتدا از افراد خواستند که تعهدنامه هایی را امضاکنند که بازداشت شدگان از انجام آن سر باز زدند، ماموران اطلاعات با همسر آقای خواستار مذاکره کردند و نهایتا با وعده اینکه تا فردا وضعیت آقای خواستار روشن خواهد شد همه ۱۲ تن را آزاد کردند.”

اسامی تعدادی از بازداشت شدگان “صدیقه مالکی‌فرد” (همسر هاشم خواستار)، “جاهد خواستار” (فرزند هاشم خواستار) “احمد خواستار” (فرزند هاشم خواستار) “هادی لطفی نیا” و “محمد یزدی” توسط هرانا احراز شده است.

لازم به ذکر است هاشم خواستار، معلم بازنشسته و عضو کانون صنفی معلمان مشهد عصر روز سه‌شنبه ۱ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی در شهر مشهدبازداشت و پس از آن به دلایل نامشخصی به بخش روانی بیمارستان ابن‌سینای این شهر منتقل شده است و پس از گذشت ۱۴ روز کماکان در این بیمارستان در بازداشت به‌سر می‌برد. ماموان آقای خواستار را در زمان بازداشت با آمبولانس به بیمارستان منتقل کرده‌ بودند.

یک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفته بود: “آقای خواستار سابقه هیچ بیماری و مشکل روانی ندارد و در زمان بازداشت، خودروی ایشان با تمام وسایل بدون قفل شدن در مقابل درب باغ رها شده بود که نشان دهنده شرایط خاص ایشان در زمان بازداشت بوده است”.

هاشم خواستار پیش‌تر نیز در تاریخ در ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷ در جریان تجمع سکوت معلمان به همراه تعداد دیگری از معلمان بازداشت و به بازداشتگاه پلیس امنیت واقع در خیابان عباس آباد (وزرا) منتقل شده بود.

آقای خواستار پیش از این از بابت پرونده‌ای که پس از پایان محکومیت دوساله‌اش از بابت پرونده‌ای گه از بایت انتشار نامه‌هایی که در زندان نوشته علیه وی مفتوحه شده بود، به پرداخت جزای نقدی بدل از حبس محکوم شد که در پی مخالفت با پرداخت آن مجددا بازداشت و روانه زندان وکیل آباد شده بود.

هاشم خواستار معلم بازنشسته ۶۵ ساله و عضو کانون صنفی معلمان ایران پس از رویدادهای انتخابات ۸۸ بازداشت و به مدت دو سال روانه زندان شده بود. وی نهایتا بدون بهره مندی از مرخصی در تاریخ هفدهم شهریور ماه ۱۳۹۰ آزاد شد.

وضعیت بازداشت و انتقال وی به بیمارستان که به نگرانی خانواده و فعالان صنفی معلم منتهی شده بود نهایتا با فراخوانی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود روز دوشنبه به تجمع مقابل بیمارستان محل نگهداری ایشان منتهی شد.