پنج بازداشت شده؛ گزارشی از برخوردها در مراسم سالگرد غلامرضا امانی در تبریز

در جریان بازداشت فعالین ترک (آذربایجانی) در ارتباط با برگزاری مراسم سالگرد درگذشت مهندس غلامرضا امانی پیش از مراسم در روز چهارشنبه ۲ آبان‌ماه نیروهای امنیتی، “آراز” فرزند ۱۲ ساله غلامرضا امانی و “امیر امانی” فرزند برادر آقای امانی را بازداشت کرده و تا پایان مراسم آنها را نگهداشتند. در پی برگزاری این مراسم نیز حداقل سه شهروند دیگر به نامهای سجاد افروزیان، سعدالله ساسانی و ابراهیم رنجبر بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۲ آبان‌ماه ۹۷ نیروهای امنیتی فرزند ۱۲ ساله مهندس غلامرضا امانی فعال درگذشته ترک و برادر زاده وی به نام امیر امانی را بازداشت کردند.

یک منبع نزدیک به خانواده امانی ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “آراز امانی پسر ۱۲ ساله مرحوم امانی و امیر امانی برادرزاده آقای امانی حدود ساعت ۴ بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲ آبان‌ماه برای شستشوی مزار پدرشان بر سر مزار رفته بودند که همان موقع ۸ نفر از نیروهای لباس شخصی ها آنها را بازداشت کردند. پس از بازجویی طولانی در اتاق‌های جداگانه به آراز گفتند که تماس بگیر به خانواده ات و بگو که ساعت ۱۲ ظهر جمعه بعد از مراسم آزاد می‌شوی”.

این منبع همچنین افزود: “همان روز نیروهای امنیتی به خانم گونش امانی همسر غلامرضا امانی طی تماس تلفنی گفتند که باید مراسم را لغو کند که وی با این موضوع مخالفت کرده و گفته بود مانند هر سال مراسم برگزار خواهد شد”.

آراز امانی ۱۲ ساله و امیر امانی روز جمعه ۴ آبان‌ماه از بازداشت‌گاه اداره اطلاعات تبریز آزاد شدند.

هرانا در روزهای گذشته از بازداشت سه فعال ترک (آذربایجانی) به نام‌های “سجاد افروزیان”، “سعدالله ساسانی” و “ابراهیم رنجبر” در خلال برگزاری مراسم سالگرد مهندس غلامرضا امانی خبر داده بود.

سجاد افروزیان و سعدالله ساسانی روز شنبه ۵ آبان‌ماه ۹۷ از بازداشتگاه نیروی انتظامی تبریز آزاد شدند.

از سرنوشت ابراهیم رنجبر دیگر بازداشتی مراسم مذکور تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

لازم به توضیح است مهندس غلامرضا امانی از فعالین سرشناس ترک در ۲ آبان ماه ۱۳۸۷ به همراه دو برادر خود در یک تصادف جاده ای جان باخت. بخشی از افکار عمومی این مرگ را مشکوک خوانده و آن را نوعی “قتل سازمان یافته” خواندند بر همین اساس در تمام یک دهه اخیر مراسمات سالگرد فوت وی با تنش های امنیتی همراه بوده است.