درگیری خونین در زندان رجایی‌شهر کرج در پی جابجایی تعمدی زندانیان توسط مسئولان زندان

درگیری بین زندانیان در زندان رجایی شهر کرج که در طبقه‌بندی سازمان زندان‌ها به محل نگهداری محکومان جرایم خشن تعلق دارد، به دلیل جابجایی زندانیان اندرزگاه‌های مختلف توسط مسئولین زندان به امری رایج تبدیل شده است. روز دوشنبه نیز در پی بروز درگیری بین زندانیان سالن ۱۹ اندرزگاه ۷ این زندان دو زندانی به شدت مجروح شده و به بیمارستان خارج از زندان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷، در پی بروز درگیری میان زندانیان سالن ۱۹ اندرزگاه ۷ این زندان، دو زندانی به شدت مجروح شده و به بیمارستان خارج از زندان منتقل شده‌اند.

هویت این زندانیان “امیر اکبری” و “مسلم کریم‌پور” از سالن ۱۹ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج، که هر دو با اتهام قتل در زندان نگهداری می‌شوند، توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا ضمن تائید این خبر گفت: “طی درگیری روز دوشنبه زندانیان در سالن ۱۹ اندرزگاه ۷ دو زندانی به نام‌های امیر اکبری و مسلم کریم‌پور به وسیله تیزی (شیء برنده) به شدت مجروح شده و به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شدند. وضعیت مسلم کریم‌پور که به شدت از نواحی مختلف بدن مجروح شده بود، به علت خونریزی شدید و تاخیر در اعزام به بیمارستان وخیم بوده و امیر اکبری نیز که از ناحیه شکم و سینه مجروح شده و به بیمارستان منتقل شده بود، روز چهارشنبه به زندان بازگردانده شد”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: “غلامرضا ضیایی رئیس زندان و مدیر داخلی زندان و ولی علیمحمدی با علم به اینکه جابجایی زندانیان باعث بروز درگیری در زندان می‌شود، اقدام به این قبیل جابجایی‌ها می‌کنند. پس از برگرداندن امیر اکبری از زندان می‌خواستند دوباره وی را به بند دیگری منتقل کنند که با مقاومت این زندانی و اعتراض زندانیان دیگر وی را موقتا به سوئیت منتقل کرده‌اند.

رئیس زندان در پاسخ به اعتراض زندانیان در ارتباط با جابجایی آنان بین سلول‌ها، وحید مرادی را مثال زده و گفته است «وحید مرادی مرد چه شد؟ شما هم بمیرید مسئولیتش با من!»”.

در کنار رقابت باندهای قانون شکن، به کارگیری محکومان “جرایم خشن” توسط نهادهای امنیتی دلیل دیگری بر چند دستگی بین گروه “خلافکاران شناخته شده” محسوب می‌شود. قتل وحید مرادی از محکومان شناخته شده جرایم خشن در تهران در تاریخ ۱۱ تیرماه امسال، نمونه بارزی از قتل‌های حاصل از درگیری‌های مرتبط با شبکه‌سازی این نیروها است.

زندان رجایی شهر کرج را باید از مخوف‌ترین زندان‌های ایران دانست، این زندان که در طبقه‌بندی سازمان زندان‌ها به عنوان محل نگهداری محکومان جرایم خشن شناخته می‌شود سال‌هاست به عنوان محل تبعید زندانیان سیاسی و غیر سیاسی توسط نهادهای امنیتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. طی سال‌های اخیر گزارشات متعددی از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر در خصوص رفتارهای سلیقه‌ای و نقض قوانین از سوی مسئولان این زندان از جمله مشارکت در جرایم سازمان یافته، قاچاق، مشارکت در قتل‌های برنامه‌ریزی شده، همکاری با مافیای زندان یا انجام اوامر غیرقانونی نهادهای امنیتی منتشر شده است.

هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی چهره‌های اصلی نقض حقوق بشر در این زندان که ده‌ها گزارش ثبت شده حکایت از سابقه‌دار بودن و دارای برنامه بودن اعمال آنان به خصوص در رابطه با نقض حقوق بشر در این محل دارد پرداخته بود.

ولی علی محمدی معروف به علی محمدی مدیر داخلی و رئیس بند ۴ زندان رجایی شهر کرج است. به گفته برخی زندانیان وی در ورود مواد مخدر به داخل زندان با گروه‌های تبهکار همکاری می‌کند.

غلامرضا ضیایی رئیس زندان رجایی شهر در جمع زندانیان خود را مسئول سابق کمپ کهریزک معرفی کرده که در زمان مدیریت وی چند زندانی سیاسی در آن محل جان باختند و بسیاری نیز طعم شکنجه را چشیدند. وی از دی‌ماه سال گذشته به اتهام نقض حقوق بشر در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.