دستگیری‌های تازه و آزادی‌ها؛ گزارشی از آخرین وضعیت بازداشت شدگان کردستان در پی اعتصاب عمومی

از روز سه‌شنبه تاکنون دستکم هفده نفر از فعالان سیاسی و مدنی در شهرهای مختلف از جمله سنندج، مریوان، اشنویه، سردشت و روانسر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. حداقل دوازده تن از این فعالین طی ۲۴ ساعت گذشته با تودیع قرار آزاد شدند با این‌حال از سرنوشت تعدادی دیگر کماکان خبری در دست نیست. این بازداشت‌ها با غالب شدن شرایط امنیتی به دلیل اعتصاب عمومی در شهرهای مذکور در واکنش به اعدام سه زندانی سیاسی کرد صورت گرفته است. نیروهای امنیتی برای مقابله با اعتصاب از طریق علامت‌گذاری مغازه‌های بسته که به نوعی تهدید تعبیر می‌شد اقدام کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روز چهارشنبه ۲۱ شهریورماه ۹۷ شهرهای مختلفی در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی صحنه اعتصاب بازاریان در واکنش به اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی بود.

این اعتصاب‌ها با فراخوان‌های عمومی در شبکه‌های اجتماعی و همین‌طور دعوت احزاب کرد طی روزهای اخیر شکل گرفته است.

مناطق کردنشین که به‌خصوص پس از اعدام‌های مورد اشاره و سپس بمباران مقر دو حزب کردی در منطقه اقلیم کردستان عراق شرایط امنیتی را تجربه می‌کند، در سه روز گذشته صحنه بازداشت تعداد زیادی از فعالین مدنی و سیاسی این مناطق بوده است.

ثریا خدری، فعال مدنی

صبح امروز “ثریا خدری” فعال مدنی و عضو موسسه خیریه روجیار کردستان توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت شد. از دلایل بازداشت این فعال مدنی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست هر چند احتمال می‌رود این بازداشت نیز در ارتباط با اعتصاب عمومی شهرهای کردنشین صورت گرفته باشد.

از سوی دیگر گزارش می رسد سه شهروند دیگر به نام‌های “خالد حسینی“، “مظفر صالح‌نیا” و “مختار زارعی” که طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت و به زندان مرکزی این شهر منتقل شده بودند با قرار وثیقه آزاد شدند.

همچنین “سوران دانشور“و “آرام فتحی” دو فعال دیگر که روز گذشته در شهر مریوان بازداشت شده بودند به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل شدند اما هشت بازداشتی دیگر در این شهر به نام‌های “مسلم بهرامی”،“محمد ازکات”، “دلیر روشن”، “احمد تبیرە”، “نیشروان رضایی”، “نوشیروان خوشنظر”، “آرام امانی”، “احسن پرتوی” با قرار کفالت آزاد شدند.

هرانا همچنین در گزارش روز گذشته از بازداشت ۱۳ فعال مدنی دیگر در شهرهای مریوان، اشنویه، سردشت و روانسر کرمانشاه طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه خبر داده بود.

رشید ناصرزاده” اهل شهر اشنویه دیگر بازداشت شده در این روز است که ساعاتی پس از بازداشت با تودیع قرار آزاد شد.

همچنین لازم به اشاره است از سرنوشت «جعفر رسول‌پور» که طی روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور در شهر سردشت و همینطور «باقر صفری» شهروند ۶۰ ساله که روز چهارشنبه ۲۱ شهریورماه در شهر روانسر کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع جدیدی به دست نیامده است.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، در پی اعدام سه زندانی سیاسی کرد به نام‌های “رامین حسین پناهی”، “لقمان مرادی” و “زانیار مرادی” برخی احزاب اپوزیسیون کرد با صدور اطلاعیه‌ای از اعتصاب در منطقه کردستان عراق طی روزهای آینده در اعتراض به اجرای این حکم خبر دادند.

از روز سه‌شنبه تاکنون اهالی بسیاری از شهرهای کردنشین ایران نیز در اعتراض به اعدام این سه زندانی سیاسی کرد و همچنین هدف موشک قرار دادن مقر احزاب اپوزوسیون کردستان توسط سپاه پاسداران در روزهای اخیر دست به اعتصاب عمومی زدند. نیروهای امنیتی نیز در واکنش به این اقدام ضمن بازداشت گسترده فعالین و شهروندان معترض اقدام به تهدید و نشانه‌گذاری روی مغازه‌های بسته معترضین جهت شناسایی در روزهای آتی کرده‌اند.

لازم به یادآوری است، زانیار و لقمان مرادی در حالی به اتهام قتل فرزند امام جمعه مریوان به اعدام محکوم شده‌اند که این اتهام بارها از سوی این دو زندانی رد شده است. پرونده زانیار مرادی که به همراه لقمان مرادی به اعدام محکوم شده است، به دلیل وجود نقایصی در پرونده همواره مورد نقد نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.

پیشتر در اردیبهشت‌ماه ۹۶، زانیار و لقمان مرادی با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به افکار عمومی، ضمن ارائه جزئیات آخرین تحولات پرونده خود بر موضوع شکنجه‌های اعمالی بر آنان و سناریوسازی دستگاه امنیتی تأکید کردند.

همچنین رامین حسین پناهی در تاریخ ۲۶ دی‌ماه سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی” محاکمه و به اعدام محکوم شد، حکم اعدام این زندانی سیاسی اواخر فروردین‌ماه سال جاری توسط دیوان عالی کشور نیز تائید و سپس به واحد اجرای احکام ابلاغ شد.

این سه زندانی کرد که پیش‌تر به سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بودند نهایتا در روز سه شنبه ۱۷ شهریورماه ، اعدام شدند.