صدور حکم ۱۴ سال حبس برای دو تن از دراویش گنابادی

دو تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث گلستان هفتم توسط دادگاه انقلاب تهران جمعاً به‌ ۱۴ سال حبس تعزیری و ۴ سال تبعید به سیستان و بلوچستان محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، رضا سیگارچی و مجتبی بیرانوند که ۱ اسفندماه سال گذشته در حادثه گلستان هفتم بازداشت شده بودند، با حکم غیابی دادگاه انقلاب هر یک به ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان محکوم شدند.

این دو درویش که هنگام بازداشت توسط نیروهای لباس شخصی و امنیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند، جلسات محاکمه درویشان را فاقد وجاهت قانونی دانسته و از رفتن به دادگاه خودداری کرده بودند.

رضا سیگارچی و مجتبی بیرانوند پیش‌تر همراه با چهل درویش دیگر با انتشار نامه‌ای گفته بودند:

«ما حضور در جلسات نمایشی دادگاه انقلاب را خیانت به عدالت و موجب وهن جامعه حقوقی کشور می‌دانیم و هر زمان قضات پرونده‌های درویشان گنابادی در جریان گلستان هفتم مورد پیگرد و مجازات قرار گرفتند شاید بتوان گفت کورسویی از عدالت هنوز باقی است. بعد از آن ما را به دادگاه فراخوانید تا در دادگاهی علنی و با رعایت شرایط دادرسی منصفانه در انظار عمومی به دفاع از خود بپردازیم».

روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.