? آخرین وضعیت شهروندان بهایی بازداشت‌ شده در شیراز

طی روز جمعه تعدادی از شهروندان بهایی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر شیراز (پلاک ۱۰۰) منتقل شدند. از میان بازداشت‌شدگان درنا اسماعیلی، نگار میثاقیان و هومن اسماعیلی طی همان روز آزاد شدند و پژمان شهریاری، کوروش روحانی و محبوب حبیبی نیز کماکان در بازداشت بسر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۲۶ مردادماه تعدادی از شهروندان بهایی شهر شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر (پلاک ۱۰۰) منتقل شدند. سه تن از این بازداشت شدگان طی همان روز آزاد و سه تن دیگر کماکان در بازداشت بسر می‌برند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “طی روز جمعه ۳ تن از شهروندان بهایی بازداشت شده به نام‌های نگار میثاقیان، درنا اسماعیلی و هومن اسماعیلی آزاد شدند و سه تن دیگر به نام‌های پژمان شهریاری، محبوب امینی و کوروش روحانی کماکان در بازداشت اداره اطلاعات شهر شیراز هستند.”

هرانا طی روز جمعه در دو گزارش خبر از بازداشت تعدادی از شهروندان بهایی شیراز توسط نیروهای امنیتی و انتقالشان به بازداشتگاه اداره اطلاعات (پلاک ۱۰۰) داده بود.

ساعاتی بعضی رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی خبر از بازداشت دست کم ۴۰ شهروند بهایی در شیراز طی یک عملیات برنامه‌ریزی شده دادند؛ با این حال هرانا‌ تاکنون قادر به تایید صحت این ادعا نیست و کماکان آن را در دست بررسی دارد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.