آزادی فعالان ترک بازداشت شده در مراسم کوه سبلان

شماری از فعالان ترک (آذربایجانی) که روز جمعه در پی برگزاری مراسمی در پناهگاه کوه سبلان توسط نیروهای امنیتی مشگین شهر بازداشت شده بودند، ساعاتی قبل از بازداشتگاه شهر لاهرود آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شماری از فعالان ترک (آذربایجانی) که بامداد روز جمعه در پی برگزاری مراسمی در پناهگاه کوه سبلان بازداشت شده و به بازداشتگاه شهر لاهرود منتقل شده بودند، پس از گذشت ساعاتی در شامگاه همان روز آزاد شدند.

این فعالان که قصد صعود به کوه سبلان را داشتند، شب پنج‌شنبه پس از ایجاد کمپ در پناهگاه این کوه به همراه دیگر کوهنوردان اقدام به برپایی مراسم شعرخوانی و سخنرانی کرده که توسط ماموران امنیتی بازداشت شدند.

آیدین ذاکری، توحید امیر امینی، صالح پیچگانلو، رضا ابراهیمی، رحیم نوروزی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، یوسف کاری، مهدی هوشمند، بابک نیکزاد، یونس شکری، جواد شکری، حسین ساوالان، محمد قوهوم زاده، رسول قوهوم زاده، ائلمان محمد پور، آی سودا محمد پور و احمد محمد پور” اسامی افراد بازداشت شده‌ای است که تاکنون توسط هرانا احراز شده است.

بنا بر گفته شاهدان عینی تعدادی از این شهروندان به دلیل اعتراض و مقابله با ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

صبح روز جمعه یکی از بازداشت شدگان در تماسی تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که تمامی فعالان بازداشت شده به بازداشتگاهی در شهر لاهرود منتقل شدند.