وکیل مدافع هنگامه شهیدی؛ نمی‌دانیم پرونده موکلم کجاست

مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع هنگامه شهیدی گفت که با گذشت تقریبا یک ماه از خروج پرونده از دادسرا ولی هنوز پرونده به دادگاه واصل نشده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مصطفی ترک همدانی در گفت و گو با ایسنا با بیان این مطلب اظهار کرد: “این پرونده از دادسرا خارج شده و بنا به نظر بازپرس محترم و علی رغم پیگیری هایی که انجام شده و گذشت تقریبا یک ماه از خروج پرونده از دادسرا ولی هنوز پرونده به دادگاه واصل نشده است”.

وی افزود: “پرونده به دادگاه ارسال شده ولی واصل نشده است واین دو با هم متفاوت هستند و ما نمی دانیم که اکنون پرونده کجاست”.

ترک همدانی تصریح کرد: “به دلیل اینکه پرونده دستور بازداشت موقت دارد باید به فوریت به رویت مقام قضایی برسد و ما به دنبال این هستیم که به سرعت مورد رسیدگی قرار گیرد”.

به گزارش ایسنا، دادستان تهران ۱۰ تیرماه از صدور کیفرخواست برای هنگامه شهیدی با پنج عنوان اتهامی خبر داد و گفت که این پرونده به زودی جهت محاکمه به دادگاه ارسال خواهد شد.

ترک همدانی وکیل مدافع هنگامه شهیدی نیز هم همان روز با بیان اینکه وکالتش در این پرونده، در دادسرا با تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی کیفری مواجه شده است، گفت: “اتهامات پیشین و کنونی موکل مشتمل بر فعالیت تبلیغی و اقدام علیه نظام و افترا و توهین و نشر اکاذیب است. معتقدم که بخشی از اتهامات مشمول قانون جرم سیاسی بوده و در صلاحیت هیت منصفه است”.

بر اساس این گزارش، دادستانی تهران سه‌شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ از دستگیری هنگامه شهیدی در جزیره کیش خبر داد و اعلام کرد: “متهم مذکور که تحت تعقیب قضایی بوده و توسط مأمورین پلیس در حالی که از ماسک برای مخفی ماندن، از دید مأمورین استفاده می‌کرد دستگیر و به زندان معرفی شد“.

همچنین پیشتر گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای خشونت و بازداشت خودسرانه‌ی شهروند‌ خبرنگاران را به هنگام اعتراضات در تهران و همچنین بازداشت دوباره هنگامه شهیدی و ادامه بازداشت محمد حسین حیدری را محکوم کرده بود.

گفتنی است که این روزنامه نگار پیش‌تر در تاریخ ۱۹ اسفندماه ۱۳۹۵ به اتهام ارتباط با یک رسانه توسط نیروهای وزارت اطلاعات در مشهد بازداشت شد.

مصطفی ترک همدانی، وکیل خانم شهیدی مدتی بعد اظهار کرد مرجع دستگیری خانم شهیدی شعبه دوم بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه تهران و وزارت اطلاعات شاکی وی است.

در نهایت هنگامه شهیدی پس از حدود ۶ ماه بازداشت موقت در تاریخ ۷ شهریور سال گذشته با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.