بی‌خبری از وضعیت مصطفی دانشجو پس از گذشت ۲۰ روز

مصطفی دانشجو وکیل دادگستری و از فعالان حقوق دراویش گنابادی که در تاریخ ۱۶ تیرماه در منزل مادری خود بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد، با گذشت ۲۰ روز از زمان بازداشت کماکان در سلول انفرادی به سر برده و وکیل و خانواده وی نیز از محتویات پرونده‌اش بی‌اطلاع هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، ۲۰ روز از بازداشت مصطفی دانشجو، فعال حقوق درویشان گنابادی، وکیل دادگستری و از مدیران وبسایت مجذوبان نور می‌گذرد اما همچنان هیچ خبری از وضعیت وی در دست نیست.

آقای دانشجو که از زمان بازداشت به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ در زندان اوین منتقل شده بود، همچنان در سلول انفرادی نگهداری می‌شود.
وکیل و خانواده آقای دانشجو تاکنون به او دسترسی نداشته‌اند و از محتویات پرونده این فعال حقوق درویشان بی‌اطلاع هستند.

آقای دانشجو علاوه بر محرومیت از حق وکیل، در این مدت اجازه تماس تلفنی و ملاقات با خانواده‌‌اش را نیز نداشته‌ است.

ابتلای این وکیل دادگستری به بیماری قلبی و ریوی حاد، بر نگرانی‌های ناشی از بی‌خبری از وضعیت او افزوده است.

این فعال حقوق دراویش گنابادی که از بیماری قلبی و ریوی حاد رنج می‌برد در تاریخ ۳۰ تیرماه به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد اما پس از ساعاتی بدون انجام خدمات درمانی مناسب، به بند ۲۰۹ زندان اوین بازگردانده شد.

لازم به ذکر است که مصطفی دانشجو در ساعات اولیه روز شنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۷ در منزل مادری خود در تهران بازداشت و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

دستور بازداشت آقای دانشجو پیرو پرونده‌ای که در سال ۱۳۹۶ برای وی تشکیل شده، از سوی شعبه سوم بازپرسی امنیت تهران (مستقر در زندان اوین) صادر شده است.

پیشتر این وکیل دادگستری در تماس تلفنی عنوان کرده عناوین اتهامی او مرتبط با درویشانی است که در حادثه گلستان هفتم بازداشت شده‌اند.
در ساعت اولیه بامداد شنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۷ هفت مأمور مسلح با دستور بازپرس هادی‌پور از شعبه سوم دادسرای اوین (شهید مقدس) به منزل مادری مصطفی دانشجو، از فعالان حقوق دراویش گنابادی یورش برده و با شکستن در و تهدید با اسلحه این وکیل دادگستری را در حضور اعضای خانواده‌اشبازداشت کرده‌اند.

گزارش شده که در اثر حمله‌ی شبانه‌ی مأموران برای دستگیری این فعال حقوق درویشان گنابادی، مادر سالخورده، همسر و دختر خردسال آقای دانشجو به اورژانس بیمارستان منتقل شدند.

پیش‌تر در اردیبهشت‌ماه سال گذشته بنا بر نامه‌ی حراست کل دانشگاه آزاد از ادامه‌ی تحصیلات تکمیلی مصطفی دانشجو، از وکلای دراویش گنابادی که مدتی را هم در زندان اوین گذرانده بود در رشته‌ی حقوق جزا و جرم‌شناسی تحصیل می‌کرد، جلوگیری شده بود.

گفتنی است پروانه وکالت این وکیل دادگستری نیز در جریان دفاع از حقوق دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی با گزارش نهادهاى امنیتی لغو و سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ را به همراه سایر مدیران سایت مجذوبان نور و وکلا و فعالان حقوق دراویش تحت عناوین اتهامی “عضویت در فرقه ضد امنیتی دراویش، اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و تشویش اذهان در بند ۳۵۰ زندان اوین محبوس بود و در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴ با پایان یافتن مدت محکومیتش از زندان آزاد شد.