پس از ۵ ماه پیگیری، دو زندانی زن درویش به مرکز درمانی اعزام شدند

سپیده مرادی و شکوفه یداللهی دو تن از زنان درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین، روز گذشته پس از ۵ ماه پیگیری‌های مستمر به مراکز درمانی اعزام و سپس به زندان بازگردانده شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، روز چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ سپیده مرادی سروستانی و شکوفه یداللهی دو زن درویش محبوس در زندان قرچک ورامین سرانجام پس از ۵ ماه پیگیری‌های مستمر به مراکز درمانی اعزام شدند.

خانم یداللهی در حادثه‌ی موسوم به گلستان هفتم در اثر اصابت جسم سنگین به ناحیه جمجمه دچار اختلال در بویایی و بینایی و شنوایی شده بود که سرانجام پس از ۵ ماه تحمل درد و عوارض ناشی از جراحات وارده روز گذشته برای معاینه‌ی مقدماتی به بیمارستان اعزام و سپس به زندان بازگردانده شد.

سپیده مرادی نیز به دنبال دندان‌درد شدید پس از پنج ماه تعلل در روند درمانی به سبب ممانعت مسئولین بهداری زندان زنان قرچک از اعزام به مراکز درمانی تخصصی، سرانجام روز گذشته توسط پزشک متخصص معاینه و به زندان بازگردانده شد.

این دو زن درویش محبوس در زندان قرچک ورامین، پیشتر در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۷ برای دومین بار در اعتراض به محرومیت درویشان زندانی از حق وکیل و عدم رعایت تشریفات قانونی در روند دادرسی از حضور در دادگاه خودداری کردند.

خانم یداللهی و خانم مرادی در جریان حادثه گلستان هفتم مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و مانند دیگر زنان درویش زندانی در دوران بازجویی و حتی بازداشت در زندان قرچک از توهین، تحقیر و شکنجه بی‌نصیب نماندند.

پیش‌تر سپیده مرادی و شکوفه یداللهی، همراه با دیگر زنان درویش محبوس در زندان قرچک ورامین در اعتراض به حمله‌ی خشونت‌بار روز چهارشنبه‌ ۲۳ خردادماه مأموران گارد ویژه این زندان به زنان درویش زندانی، دست به اعتصاب غذا زدند.

هرانا نیز طی گزارشی هویت ضاربین و حمله‌کنندگان به زنان درویش زندانی را منتشر کرد.

روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کند.