گزارشی از آخرین وضعیت حبیب الله لطیفی، در یازدهمین سال حبس

حبیب‌الله لطیفی زندانی سیاسی، در یازدهمین سال از حبس ابد خود بدون داشتن حق مرخصی، در زندان مرکزی سنندج در حبس به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حبیب الله لطیفی زندانی سیاسی و دانشجوی سال آخر رشته مهندسی صنایع که در شهریورماه سال ۹۴ حکم اعدامش متوقف و در بهمن ماه سال ۹۶ در دادگاه انقلاب شهر سنندج به حبس ابد تقلیل یافت در یازدهمین سال حبس خود بدون امکان مرخصی در زندان سنندج بسر می‌برد.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “حکم اعدام این زندانی اواخر بهمن ماه سال گذشته در دادگاه انقلاب شهر سنندج به حبس ابد تغییر کرد و ایشان هم‌اکنون در زندان مرکزی سنندج در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند.”

این منبع افزود: “علیرغم پیگیری‌های فراوان از سمت خانواده آقای حبیبی، ایشان در این یازده سال دوره طی شده حبس تاکنون امکان مرخصی را نداشته و ملاقات‌هایشان نیز به صورت کابینی انجام می‌شود.”

حبیب الله لطیفی دانشجوی سال آخر رشته مهندسی صنایع در دانشگاه ایلام، روز اول آبان سال ۱۳۸۶ بازداشت شد و پس از تحمل بیش از سه ماه انفرادی توان با بدرفتاری و ضرب و شتم از سوی شعبهٔ اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به ریاست قاضی حسن بابایی به اتهام محاربه و فساد فی الارض به اعدام محکوم شد.

حکم اعدام او با اعتراض وکلای او برای دادگاه تجدیدنظر ارسال شده بود اما در زمستان‌‌‌ همان سال، دادگاه تجدید نظر نیز حکم اعدام را تایید کرد. حکم او با اعتراض مجدد وکلا برای تجدیدنظر نهایی به دیوان عالی کشور ارجاع و در آنجا نیز به تایید رسید.

سرانجام در سال ۹۴ و در هشتمین سال حبس بدون مرخصی وی اعلام شد با پیگیری مردم و عفو رهبری حکم اعدام وی متوقف شده است، پس از دوسال بلاتکلیفی در بهمن ماه ۹۶ دادگاه انقلاب سنندج حکم نهایی را ابلاغ و حبیب الله لطیفی را به حبس ابد محکوم کرد.