بازداشت و انتقال میرمحمد میری به زندان گچساران جهت گذراندن دوران محکومیت

میرمحمد میری، فعال سیاسی اهل روستای دیل منطقه گچساران که پیشتر به اتهامات تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به تحمل دو سال حبس تعزیری و شلاق محکوم شده بود بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیتش به زندان گچساران منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۳۰ تیرماه، میرمحمد میری، فعال سیاسی که پیشتر توسط دادگاه انقلاب گچساران به اتهامات تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به تحمل دو سال حبس تعزیری و شلاق محکوم شده بود در حاشیه مراسم تدفین عمو زاده اش در شهرستان گچساران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و برای گذراندن دوران محکومیت دو ساله اش به زندان گچساران منتقل شد.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، حکم دو سال حبس میر(سید)محمد میری که پیشتر توسط دادگاه انقلاب گچساران صادر شده بود در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان کهکیلویه و بویر احمد به ریاست سعید صادقی و سید عیسی حسنی نیز عینا به تایید رسید.

پیش تر دادگاه انقلاب گچساران در استان کهکیلویه و بویر احمد، حسن بزرگ زاده، سید محمد میری و قاسم قنبری، را به ترتیب به شش ماه، سه سال و سه سال حبس تعزیری و هر سه نفر را به ۲ میلیون ریال جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم کرده بود.

همچنین دادگاه مذکور هر سه متهم را بر اساس بند ذ ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی از باب مجازات تکمیلی به منع عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی به مدت دو سال محکوم کرد.

این سه فعال سیاسی، در حکم مورد اشاره از باب مصرف مواد مخدر، هر یک به پرداخت ۲ میلیون ریال جریمه نقدی و تحمل ۳۰ ضربه شلاق نیز محکوم شده اند.

یک منبع نزدیک به این شهروندان در این باره به گزارشگر هرانا گفت: “اتهام استعمال مواد مخدر بی اساس است و به نظر ما صرفا برای تخریب و بی ارزش کردن وجهه این افرد که کار سیاسی انجام داده اند در این حکم گنجاندند. این افراد سالم و تحصیلکرده با افکار آزادی خواه از خانواده های خوشنام روستای دیل هستند.”

با اینحال بر اساس دستور قاضی اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی در مورد تعدد جرایم برای این متهمان در نظر گرفته شد که با این حساب بخش حبس تعزیری احکام برای محمد میری و قاسم قنبری تا سقف دو سال با احتساب ایام بازداشت قابلیت اجرا یافت هر چند برای حسن بزرگ زاده به دلیل عدم تعدد اتهام تغییری در وضعیت صورت نگرفت.

شایان ذکر است، سید محمد میری در «عاشورای سال ۸۸» نیز به همراه برادر، عمویش و چند شهروند دیگر به دلیل فعالیت سیاسی در این روستا توسط اداره اطلاعات دستگیر شده بودند.

روستای دیل از توابع شهرستان گچساران در استان کهکیلویه و بویراحمد، طبق سرشماری سال ۸۵ با ۴۸۲ خانوار دارای ۲۰۸۷ نفر جمعیت است.