اولیای دم کاووس سیدامامی از صدا و سیما شکایت کردند

وکیل مدافع اولیای دم کاووس سید امامی از شکایت موکلانش علیه رئیس، معاون سیاسی و مدیر شبکه دوم صدا و سیما و همچنین تهیه کننده برنامه خبری ۲۰:۳۰ و عوامل تولید برنامه «منطقه ممنوعه» خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، پیام درفشان روز یکشنبه گفت: “مهران و رامین سیدامامی به عنوان اولیای دم کاووس سیدامامی علیه این افراد و تهیه کننده، عوامل تولید و آمر تهیه برنامه ای تحت عنوان «منطقه ممنوعه»، شکایتی را در دادسرای فرهنگ و رسانه مطرح کردند”.

این وکیل دادگستری افزود: “موکلانم تحت عناوین اتهامی نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، افترا، توهین و اقدام علیه امنیت ملی، شکایت خود را علیه افراد مزبور مطرح کردند که این شکایت برای رسیدگی به شعبه نهم دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع شده است”.

درفشان ادامه داد: “برنامه منطقه ممنوعه برخلاف قانون اساسی، فرمان هشت ماده ای، قانون حقوق شهروندی و همچنین قانون آیین دادرسی کیفری مبادرت به انتشار عکس های خصوصی مورث موکلان کرده این در حالی است که برابر اصل ۲۲ قانون اساسی حیثیت مردم از تعرض مصون است و برابر اصل ۳۹ قانون اساسی هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده به هر صورت که باشد، ممنوع و موجب مجازات است”.

وی اضافه کرد: همچنین برابر بند ۶ فرمان ۸ ماده ای بنیانگذار جمهوری اسلامی «هیچ کس حق ندارد… تجسس از گناهان غیر نماید یا اسراری که از غیر به او رسیده ولو برای یک نفر فاش کند و تمام اینها جرم و گناه است.»

وکیل مدافع اولیای دم سیدامامی افزود: “در بند ۷ همین فرمان حتی تعرض به آبروی ضد انقلاب ممنوع شده است. بند ۸ قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی مصوب ۱۵ اردیبهشت سال ۸۳ مقرر داشته از افشای مضمون نامه ها و نوشته ها و عکس های فامیلی و فیلم های خانوادگی و ضبط بی مورد آنها خودداری شود. همچنین صدر ماده واحده آن مقرر داشته متخلفان از این قانون برابر قوانین موضوعه مجازات می شوند”.

وی تصریح کرد: “مورث موکلان بنده به اتهام جاسوسی دستگیر و قبل از اثبات اتهام و حتی صدور کیفرخواست در زندان فوت کرده است و برابر گزارش وزارت اطلاعات و سخنان وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران که به عنوان تنها نهاد قانونی مبارزه با جاسوسی اعلام شده است، هیچ دلیلی مبنی بر وجود اتهام جاسوسی برای فعالان محیط زیستی وجود ندارد”.

درفشان گفت که این برنامه قبل از اثبات جرم و برخلاف موازین قانونی که ذکر می شود در دقیقه ۲:۳۰ این برنامه عنوان می دارد:« سید امامی با تشکیل موسسه میراث پارسیان با تیم سفارش شده از طرف سرویس های جاسوسی غرب بر روی بحران های محیط زیستی ایران به ویژه مسأله آب، چگونگی قحطی و خشکسالی، تحقیقات گسترده ای انجام می داد و با پوشش این فعالیت ها اقدام به شبکه سازی و جذب نیرو می کرد.»

همچنین در دقیقه ۳:۰۰ این برنامه عنوان می دارد: «هیچ منطقه ای برای او و تیمش ممنوعه نبود هرکجا که مراکز نظامی و امنیتی بود همانجا تحقیقات زیست محیطی آنها هم بود، ابتدا اطلاعات وجود این مکان ها از طریق سرویس های جاسوسی و ماهواره ای می گرفتند و برای رصد دقیقتر چتر فعالیت های محیط زیستی خود را در نزدیک آن مکان پهن می کردند.»

در دقیقه ۳:۴۰ برنامه «منطقه ممنوعه» عنوان شد: «از سایت های موشکی نظامی و امنیتی تصویر برداشته و فاصله پرتاب تا فرود موشک را اندازه گیری می کردند». همچنین در دقیقه ۴:۱۲ این برناامه اظهار شده: « جایگاه سید امامی در نزد سرویس های بیگانه تا جایی بود که افسر عالی رتبه سازمان اطلاعات امریکا برای ورود به کشور از او اجازه می خواهد و سید امامی به او هشدار امنیتی می دهد تا فعلا از این سفر منصرف شود.»

در دقیقه ۵:۵۴ این ادعا مطرح می شود: « این خودکشی، پالس و پیام امنیتی برای مخاطب مورد نظر سید امامی مخابره کرد» در دقیقه ۶:۴۵ این برنامه بیان می شود: «مهمترین اطلاعات امنیتی و نظامی این کشور را به دشمنان می فروخت».

وکیل مدافع اولیای دم سیدامامی اضافه کرد: “فارغ از اینکه دستگاه بازداشت کنند مورث موکلان صلاحیت دخالت در مساله جاسوسی را نداشته و حق شکایت بر این مورد محفوظ است و فارغ از این که اتهام جاسوسی موکل تا این لحظه در مراجع قضایی ثابت نشده است و صرف نظر از اظهارات عجیبی که ناشی از صرفا ادعا و افترا و هتک حیثیت است که فردی حاضر شود مرگ خویش را وسیله مخابره، خبر ضد کشور خود قرار دهد اساسا امکان پخش چنین برنامه ای برخلاف ماده ۹۱ قانون آئین دادرسی کیفری است”.

به گزارش ایرنا، کاووس سید امامی استاد دانشگاه و از فعالان محیط زیستی است که اوایل بهمن ۹۶ به همراه چند نفر دیگر بازداشت و ۱۹ بهمن در زندان اوین درگذشت.

دادستان تهران اتهام این فعالان محیط زیستی را جاسوسی در حوزه محیط‌‌ زیست اعلام کرد و گفت: این افراد در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط ‌زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند.

جعفری دولت آبادی همچنین پیشتر مدعی شد که سیدامامی «با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته، متاسفانه در زندان دست به خودکشی زده است.»

دادستان تهران همچنین ۲۹ بهمن سال ۹۶ با تاکید بر ضرورت افزایش نظارت ها در بازداشتگاه ها و زندان ها و حفظ حقوق متهمان زندان دستور داد تحقیقات در مورد پرونده فوت کاووس سیدامامی ادامه یابد و با «افراد مقصر» در این حادثه برخورد شود.