ممانعت از آزادی علی معزی پس از گذشت یک ماه از پایان دوران محکومیت

– دوران محکومیت علی معزی، زندانی سیاسی و بیمار محبوس در زندان تهران بزرگ اوایل خردادماه سال جاری به پایان رسیده، اما پس از گذشت حدود یک ماه از پایان دوران محکومیت همچنان از آزادی وی ممانعت به عمل می آید. این زندانی سیاسی از تومور مثانه، بیماری پروستات و ناراحتی کلیوی رنج می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی معزی زندانی سیاسی علیرغم پایان دوران محکومیت خود و با گذشت حدود یک ماه از موعد آزادی، همچنان در در زندان تهران بزرگ بسر می‌برد.

علی معزی خردادماه سال گذشته قرار بود با پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شود ولی در پی تشکیل پرونده جدی در دوران حبس با اتهام “تبلیغ علیه نظام” مواجه شد و به یک سال حبس دیگر محکوم شد.

حبس آقای معزی خردادماه امسال به پایان می رسید با اینحال او همچنان در زندان به سر می برد.

یک منبع نزدیک به این زندانی ضمن تایید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “علیرغم پیگیری‌های خانواده و وکیل آقای معزی، پس از گذشت یک ماه از پایان دوران محکومیت ایشان، هنوز خبری از آزادی این زندانی نیست و بدون اینکه اتهام جدیدی به ایشان وارد شده باشد با وجود شرایط نامناسب جسمی و بیماری در ناحیه روده، مثانه، کلیه و پروستات، کماکان در زندان تهران بزرگ هستند.”

منبع نزدیک به آقای معزی افزود: “به دلیل اینکه آقای معزی پیش از بازداشت تحت عمل جراحی مثانه قرار گرفته بود و زندان تهران بزرگ امکانات پزشکی و پزشک خوبی نداشت وضعیت جسمی و بیماری وی بدتر شده است اما با این حال از آزادی و حتی از اعزام ایشان به بیمارستان نیز جلوگیری می‌شود.”

هرانا پیشتر گزارش داد، علی معزی زندانی سیاسی که شهریورماه ۱۳۹۵، در پی اعتراض به وضعیت زندانیان سیاسی، از زندان اوین به طور تنبیهی به زندانی رجایی شهر منتقل شده بود، در پی تشکیل پرونده جدید، دی ماه ۱۳۹۵، در سالن ملاقات زندان رجایی شهر کرج توسط ماموران قضایی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

علی معزی از تومور مثانه، بیماری پروستات و ناراحتی کلیوی رنج می‌برد و با مخالفت مسئولین با مرخصی وی جهت درمان و اعزام به بیمارستان از رسیدگی پزشکی در طول مدت زندان محروم مانده است.

لازم به یاد آوری است، علی معزی در سال ۱۳۹۴ نیز در پرونده‌ی دیگری در زندان به تبلیغ علیه نظام متهم شده است، او در آذرماه ۱۳۹۴ به شعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب احضار و مجددا توسط قاضی مقیسه به یک سال حبس تعزیری محکوم شده و در این دادگاه از حق وکیل نیز محروم بوده است. وی همچنین پیش از این یک بار دیگر با همین اتهام در دادگاه کرج محاکمه شده بود.

آقای معزی که سابقه بازداشت و زندان در دهه ۶۰ را نیز دارد، در پاییز ۱۳۸۷ دستگیر و به دو سال حبس تعزیری و سه سال حبس تعلیقی محکوم شده بود که پس از تحمل دو سال حبس در زندان رجایی شهر و آزادی از زندان، مجددا در خرداد ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت شد.

این زندانی سیاسی به اتهام هوادارى از سازمان مجاهدین خلق به چهار سال حبس محکوم شده بود که تا پیش از تشکیل پرونده جدید قرار بود فروردین ماه سال ١٣٩۴ آزاد شود. نامبرده سپس بصورت غیابی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.