توفان ۱۰۴ نفر را در سیستان و بلوچستان روانه بیمارستان کرد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت که ۱۰۴ نفر از مردم در شمال این استان به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک از ۲ روز گذشته تا کنون روانه بیمارستان و مراکز درمانی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از برنا، رضا اربابی اظهار داشت: “این افراد به دلیل عوارض تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان و گرد و خاک که از روز دوشنبه برخی از منطقه سیستان و بلوچستان را فرا گرفته به بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس مراجعه کردند”.

وی با اشاره به شمار مراجعان به بیمارستان ها افزود: “۱۹ نفر از این افراد بستری و بقیه به صورت سرپایی درمان شدند”.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان ادامه داد: “با توجه به خشک بودن تالاب هامون و در نتیجه بروز پدیده توفان گرد و خاک همواره مردم منطقه به دلیل مشکلات مختلف که عمده ترین آنها تنفسی و چشمی است به مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها مراجعه می کنند”.

اربابی خاطر نشان کرد: “پایگاه های اورژانس در کنار مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها آماده ارائه خدمات به بیماران هستند”.

وی اظهار داشت: “هم اینک تمام جاده های اصلی و فرعی منطقه باز و تردد در آنها با رعایت نکات ایمنی امکان پذیر است”.

به گفته کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان سرعت وزش باد در منطقه اکنون ۶۰ کیلومتر بر ساعت است که از امروز وزش باد در این منطقه فروکش می کند.

رضا آزادمنش اظهار داشت: “وزش باد در برخی نقاط همراه با گرد و خاک در منطقه سیستان و بلوچستان تا اواسط هفته آینده ادامه دارد”.

وی تصریح کرد: “سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در این مدت به ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت رسید که ضمن کاهش کیفیت هوا، دید افقی را در شهرستان های زهک و زابل به ترتیب به ۱۰۰ و ۴۰۰ متر کاهش داد”.

به گزارش ایرنا استان سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی ۱۸ ساله و وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه در مناطق سیستان و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان و گرد و غبار روبروست که علاوه بر کاهش دید، در برخی موارد آلودگی هوا را تا ۲۰ برابر حد استاندارد می‌رساند.

منطقه سیستان شامل (زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز) در ۲۰۰ کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.