تداوم بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان در زندان تهران بزرگ

– محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران که در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه سال جاری، در جریان تجمع معلمان مقابل سازمان برنامه و بودجه بازداشت شد، پس از گذشت ۴۰ روز کماکان بدون در نظر گرفتن قانون تفکیک جرائم در بند قرنطینه دو زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران در جریان تجمع روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت معلمان مقابل سازمان برنامه و بودجه همراه با ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به قرنطینه ۲ زندان تهران بزرگ منتقل شد.
یک منبع نزدیک به خانواده آقای حبیبی در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا گفت: “خانواده آقای حبیبی طی یک ماه اخیر چندین نامه به قوه قضاییه، رییس جمهور و برخی نماینده‌های مجلس نوشته و خواستار انتقال این معلم از زندان تهران بزرگ به زندان اوین شده‌اند، اما با گذشت بیش از یک ماه همچنان پاسخی دریافت نکرده‌اند و با توجه به لغو قرار وثیقه ایشان، آقای حبیبی پس از گذشت ۴۰ روز همچنان به صورت بلاتکلیف در بند قرنطینه ۲ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود”.

گفتنی است محمد حبیبی از زمان بازداشت تاکنون بدون در نظر گرفتن قانون تفکیک جرائم در شرایطی اسفناک در بند قرنطینه ۲ زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود.

این منبع مطلع پیشتر در خصوص اتهامات آقای حبیبی به هرانا گفته بود: “اتهامات آقای حبیبی “تبلیغ علیه نظام به دلیل یادداشت‌هایشان در کانال کانون صنفی معلمان”، “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات صنفی” و “اجتماع و تبانی به دلیل عضویت در کانون صنفی معلمان” عنوان شده است”.

لازم به یادآوری است پیش تر در تاریخ ۱۵ خردادماه سال جاری سازمان آموزش بین‌الملل در بیانیه‌ای بازداشت محمد حبیبی، فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران را محکوم کرده و خواستار آزادی این معلم زندانی شده بود.
پس از بازداشت و انتقال محمد حبیبی به زندان تهران بزرگ در ابتدا برای ایشان قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی صادر شد که این وثیقه و قرار وثیقه پرونده پیشین، پس از ارجاع پرونده به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب توسط قاضی ماشاالله احمدزاده لغو و قرار بازداشت موقت برای ایشان صادر شد.

پیشتر حسین تاج وکیل محمد حبیبی، از جزئیات پرونده موکلش خبر داد و گفته بود که امیدواریم آموزش و پروش به عنوان نماد مخاطب فعالان صنفی به طور جدی نسبت به پیگیری حقوق این معلم اقدام کند.

لازم به یادآوری است روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ پیرو فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، بسیاری از معلمان بازنشسته و شاغل در شهرهای مختلف ایران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. در تهران تعدادی از تجمع‌کنندگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

چند روز پس از تجمع مورد اشاره، در تاریخ ۲۳ اردیبهشت ماه، تمام بازداشت شدگان این تجمع به غیر از محمد حبیبی با تودیع قرار کفالت از زندان اوین آزاد شدند.

لازم به اشاره است، محمد حبیبی فعال صنفی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران پیش‌تر نیز در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود و پس از گذشت ۴۴ روز مورخ ۲۶ فروردین ۹۷ با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شد.