مرگ و مصدومیت ۴ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

– طی روزهای گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۱ کارگر کشته و ۳ کارگر نیز مصدوم شدند. ایران درزمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۲۶ خرداد ۱۳۹۷، یک کارگر ۳۶ساله کارخانه تولید میلگرد واقع در شهرک صنعتی آستارا بر اثر برخورد با میلگرد مذاب جانش را از دست داد.

مدیر کارگاه تولید میلگرد شهرک صنعتی آستارا در تشریح جزئیات این حادثه گفته است: “این حادثه حدود ساعت ۱۸ روز سه‌شنبه (۲۲ خرداد) رخ داد و کارگر متوفی که مسئول دفتر این واحد صنعتی بود، بنا به ضرورتی به بخش فنی کارگاه وارد شده و با میلگرد مذاب برخورد کرده است”.

فرهاد شفقتی افزود: “کارگر متوفی با حدود یک سال سابقه کار تحت پوشش بیمه بود و بلافاصله بعد از حادثه، توسط همکاران به بیمارستان شهید بهشتی آستارا منتقل شد”.

وی اظهار کرد: “کارگاه تولید میلگرد از یک سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده است و همه کارگران آن تحت پوشش بیمه هستند و در خصوص برقراری حقوق کارگر متوفی از هیچ کوششی فروگذار نخواهد شد”.

شهرام حسین نژادی (مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا) نیز در خصوص دلایل مرگ کارگر تولید میلگرد گفته است: “روز حادثه فرد ۳۶ ساله‌ای که به علت شدت جراحات وارده دچار شکستگی لگن و خونریزی شدید بود، به بیمارستان شهید بهشتی این شهرستان منتقل شده بود اما در حین جراحی در اتاق عمل جان خود را از دست داد”.

شهلا قاضی پور (رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی آستارا) نیز گفت: “به محض وصول گزارش از ناحیه کارگاه یا شهرک صنعتی، نسبت به بررسی علت آن اقدام خواهد شد”.

وی افزود: “کارگاه‌های صنعتی، مسئول ایمنی دارند و باید به صورت هفتگی از بخش های مختلف کارگاه‌ها بازدید کنند و علاوه بر آن، بازرسان اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز هر ماه از کارگاه ها بازدید می کنند”.

شهرک صنعتی آستارا در سال ۱۳۸۰ در حاشیه روستای کوهپایه‌ای هودول بخش مرکزی این شهرستان ساخته شده و ۳۶ طرح برای اجرا در آن مجوز گرفته و تعدادی نیز فعال است.
دو کارگر بر اثر انفجار سیلندر گاز مایع مصدوم شدند

به گزارش ایلنا مورخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، دو کارگر بر اثر انفجار سیلندرهای گاز مایع در خیابان آیت‌الله سعیدی تهران دچار سوختگی شدند.

بنا بر اعلام سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، شامگاه شب گذشته؛ دو کارگر بر اثر آتش‌سوزی و انفجار سیلندرهای گاز مایع در گاراژ نگهداری سیلندر در خیابان آیت‌الله سعیدی تهران دچار حادثه سوختگی شدند و به بیمارستان انتقال یافتند.

به گفته «سید جلال ملکی» در این حادثه بیش از ۷۰ سیلندر گاز دچار آتش سوزی شده است.

او در تشریح مصدومیت این دو کارگر گفت: “کارگران از یک دستگاه خاور در حال تخلیه سیلندرهای گاز مایع بودند که یکی از سیلندرها که در کف گاراژ در دستگاه شارژ قرار داشت دچار اتصال می‌شود و در نهایت دچار آتش‌سوزی و انفجار می‌شود”.

طبق اظهارات وی، در محل مجاور حادثه یک کارگاه تولیدی وجود داشت که آتش به بخش‌هایی از این کارگاه تولیدی و همچنین خودرو خاور سرایت کرده بود و آتش‌نشانان حریق را خاموش کردند.
نجات کارگر از چاه

به گزارش صراط مورخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ساعت ۰۸:۱۱ دقیقه امروز یکشنبه یک کارگر چاهکن که در عمق ۱۰ متری چاهی در خیابان ولیعصر، زیر خروارها خاک گرفتار شده بود، نجات یافت.

این کارگر مقنی افغانستانی در طبقه منفی دو ساختمان در حال احداث مشغول حفر چاه بود که ناگهان بر اثر بی احتیاطی کارگران، تلی از خاک و مصالح ساختمانی از بالای دهانه چاه به داخل این چاه ۱۰ متری و بر سر و روی وی فروریخت.