صدور حکم بیش از نیم قرن زندان برای ۱۵ درویش گنابادی

پانزده تن از دراویش گنابادی بازداشت‌ شده در حوادث گلستان هفتم، توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۵۲ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، ۶ سال تبعید، ۲۲۲ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوع‌ الخروجی محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، احکام پانزده تن از دراویش محبوس در زندان تهران بزرگ که پیش‌تر در بهمن‌ماه سال گذشته در رابطه با حوادث گلستان هفتم بازداشت شده بودند، توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و قاضی احمدزاده صادر شد.

احکام صادره برای این پانزده درویش گنابادی در ادامه می‌آید:

۱. مسلم نوروزی، ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال تبعید به برازجان و ۷۴ ضربه شلاق

۲. احسان ملک‌محمدی، ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال تبعید به زابل و ۷۴ ضربه شلاق

۳. صمد دادرس، ۷ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوع‌ الخروجی

۴. یونس لک، ۷ سال حبس تعزیری

۵. حسین آرنگ، ۵ سال حبس تعزیری

۶. محسن عزیزی، ۳ سال حبس تعزیری

۷. محسن پروین، ۱ سال حبس تعزیری

۸. علی قنادزاده، ۱۶ ماه حبس تعزیری

۹. مصطفی بیرانوند، ۴ ماه حبس تعزیری

۱۰. پوریا نوری، ۲ سال حبس تعزیری

۱۱. حسین حاج‌محمدی، ۲ سال حبس تعزیری

۱۲. محمد عالم‌دوست، ۲ سال حبس تعزیری

۱۳. مهدی مقدم، ۶ ماه حبس تعزیری

۱۴. فرشاد سپهوند، ۶ ماه حبس تعزیری

۱۵. دکتر رسول هویدا، ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال تبعید به روستای زهک از توابع استان سیستان و بلوچستان و ۷۴ ضربه شلاق

از میان این افراد دکتر رسول هویدا پزشک طب فیزیکی و توانبخشی که عصر ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ در جریان انتقال یکی از درویشان مجروح حادثه‌ی گلستان هفتم به بیمارستان، بازداشت و زندانی شده بود با حکم دادگاه انقلاب به تحمل ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال تبعید به روستای زهک از توابع استان سیستان و بلوچستان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

عناوین اتهامی این درویش گنابادی، “اجتماع ‌و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی”، “اخلال در نظم عمومی” و “تمرد از دستور پلیس” عنوان شده است.

در بخشی از حکم آقای هویدا آمده: «نامبرده از اعضای اصلی تشکیلات دراویش و اعضای رده بالای وب‌سایت مجذوبان نور و از لیدرهای میدانی تجمع غیرقانونی گلستان هفتم و مقابل زندان اوین بوده است و در خدمت‌رسانی به تشکیلات دراویش فعالیت داشته است».

بنا بر متن حکم ابلاغ‌ شده به این درویش گنابادی، دکتر رسول هویدا در جلسات بازجویی و محاکمه، صراحتاً حضور خود در مقابل زندان اوین و کلانتری پاسداران را قبول داشته و آن را ناشی از احساس مسئولیت و حقوق شهروندی خود دانسته است.

نکته‌ی شایان توجه در حکم دادگاه آقای هویدا، رجوع قاضی پرونده به اعتصاب غذای سال ۹۳ این درویش زندانی است. رسول هویدا سال ۱۳۹۳ در حمایت از مدیران زندانی وبسایت مجذوبان نور دست به اعتصاب غذا زده بود.

آقای هویدا مانند دیگر درویشان گنابادی در مدت بازداشت ۱۰۰ روزه از حق دسترسی به وکیل محروم بوده است.

قابل ذکر است که این دراویش، در حادثه گلستان هفتم با ضرب و شتم شدید، دستگیر و در فرآیندی غیرعادلانه و غیرقانونی بدون حضور و دسترسی به وکیل، محاکمه و به مجازات محکوم شده‌اند.

گفتنی است، در روزهای اخیر موسی غضنفرآبادی رئیس دادگاه‌های انقلاب تهران از صدور ۱۵۰ رأی برای متهمان پرونده حادثه خیابان پاسداران خبر داده بود. غضنفرآبادی در پاسخ به این سؤال که برای متهمان چه احکامی صادر شده است، اظهار کرد که “برخی متهمان به سبب نوع عناوین اتهامی به حبس کوتاه و برخی به حبس طولانی مدت محکوم شده‌اند”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.