خانواده یک بازداشتی در خوزستان از مرگش در زندان خبر دادند

خانواده حاتم مرمضی، که شواهد حاکی از آن است که سال گذشته در سوسنگرد، در استان خوزستان ایران بازداشت شده بود، می‌گویند پس از یک سال بی خبری، به آنها اطلاع داده شده است که حاتم مرمضی در زندان درگذشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، فیصل مرمضی، پسرعموی حاتم مرمضی، در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی این خبر را تایید کرد.

آقای مرمضی گفت که حاتم مرمضی یک سال پیش در بازگشت از خانه یکی از نزدیکان ناپدید شد. پس از آن مقام‌های امنیتی و قضایی از سرنوشت او ابراز بی اطلاعی می‌کردند، اما به گفته خانواده او یکی از زندانیان حدود چهار یا پنج ماه پیش حاتم مرمضی را در زندان دید.

خانواده حاتم مرمضی می‌گویند چند ماه بعد از آن که خبر دیده شدن او در زندان به آنها داده شد، اداره اطلاعات با آنها تماس گرفت و اطلاع داد که او درگذشته است.

گزارشی از اتهام احتمالی، محل نگهداری و علت مرگ حاتم مرمضی منتشر نشده است.

در ماه‌های اخیر و به دنبال موج اعتراضات ضدحکومتی در زمستان ۱۳۹۶، این چندمین موردی است که خبر درگذشت زندانیان در ایران منتشر می‌شود. در چندین مورد مقامات امنیتی و قضایی گفته‌اند زندانیان “خودکشی” کرده‌اند، هرچند خانواده‌ها و فعالان حقوق بشری در این باره ابراز تردید می‌کنند.

فیصل مرمضی به بی‌بی‌سی فارسی گفت مقام‌های امنیتی و قضایی هنوز جنازه حاتم مرمضی را به خانواده تحویل نداده‌اند.

آقای مرمضی گفت مقام‌های امنیتی و قضایی گفته‌اند که بعدا زمان و مکان دفن حاتم مرمضی را اعلام می‌کنند.

به گفته او پدر و برادر حاتم مرمضی به اداره اطلاعات احضار شدند و از آنها برای نحوه عزاداری تعهد گرفته‌اند.

فعالان حقوق بشر نهادهای امنیتی و قضایی را به اذیت و آزار و تحت فشار گذاشتن خانواده‌های بازداشتی‌ها و درگذشتگان در زندان متهم می‌کنند.