تعدیل کارگران در ۲ واحد صنفی به علت تعطیلی کارخانه

– حدود ۲۰۰ کارگر شاغل در معدن طلای زرشوران تکاب در استان آذربایجان غربی و ۵۰ کارگر شاغل در کارخانه گچ دهلران در استان ایلام به علت تعطیلی کارخانه بیکار شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷، برخی منابع کارگری در معدن طلای زرشوران تکاب از تعطیلی موقت این واحد معدنی و بلاتکلیفی حدود ۲۰۰ کارگر آن خبر می‌دهند.

معدن طلای زرشوران به عنوان بزرگترین واحد معدنی طلا در کشور که در شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی فعالیت دارد، از نهم خرداد ماه موقتا تعطیل شده و کارگران آن بلاتکلیف شده‌اند.

کارگران در تشریح دلایل تعطیلی معدن طلای زرشوران می‌گویند: “این اتفاق به دنبال اجتماع شماری از اهالی روستاهای اطراف معدن زرشوران واقع شهرستان تکاب بر سر یافتن شغل در معدن زرشوران رخ داده که به درگیری نیز منجر شده است”.

آنها می‌گویند: “بعد از خروج پیمانکار قبلی (شرکت پیمانکاری گسترش راه معدن شهسوار) از مهرماه سال ۹۶ مسئولیت استخراج خاک طلای معدن زرشوران به شرکت “آهن آجین” واگذار شده و این شرکت مرتبا برای جذب نیروی کار از اهالی غیربومی استفاده می‌کند”.

بر پایه این اطلاعات؛ از زمان آغاز عملیات استخراج در این واحد معدنی، طبق روال معمول شمار قابل توجهی از اهالی این منطقه برای یافتن شغل به معدن طلای زرشوران مراجعه می‌کنند. این جویندگان کار بیشتر از اهالی روستاهای زرشوران، یار عزیز و نیکند و.. در شهرستان تکاب هستند. یکی دیگر از مشکلات این اهالی خسارت‌های ناشی از تخریب محیط زیست ازسوی شرکت استخراج کننده است.

ظاهرا حضور مستمر اهالی روستاها در محوطه معدن زرشوران باعث شده کارگران شاغل در این واحد معدنی برای انجام وظایف خود با مشکل مواجه شوند، چنانچه به تشخیص کارفرما فعالیت معدن از روز نهم ماه جاری به حالت نیمه تعطیل درآمده است.

گفته می‌شود روز پنجشنبه گروهی از کارگران شاغل در معدن زرشوران مقایل فرمانداری تکاب دست به اعتراض صنفی زده‌اند و از قرار معلوم علت این اقدام؛ اعتراضی نامشخص بودن وضعیت شغلی آنهاست.

یکی از کارگران معدن زرشوران با یادآوری شرایط نامناسب بازار کار در منطقه سکونت خود می‌گوید: این واحد معدنی تنها فرصت شغلی منطقه است که در اختیار اهالی روستاهای اطراف معدن قرار دارد.

مقصود ناصری (سرپرست کارگاه معدن زرشوران) ضمن تایید مشکلات به وجود آمده در این واحد معدنی گفت: “به دنبال تجمع شماری اهالی روستاهای اطراف معدن در این واحد معدنی، کارفرما برای تامین امنیت کارگران تصمیم به تعطیلی موقت این واحد گرفته است”.

او با رد ادعای کارگران در خصوص اینکه اعتراض اهالی روستاها بر سر جذب نیروی کار غیربومی است، گفت: “اهالی این روستاها مدعی‌اند ادامه فعالیت معدن امکان‌پذیر نیست و موجب تخریب محیط زیست آنها شده است”.

او با بیان اینکه در حال حاضر سه تا ۴ روز است با ادامه مزاحمت‌های اهالی برای نیروی کار شاغل، معدن به حالت تعطیل درآمده، درباره تجمع کارگران گفت: روز پنجشنبه کارگران شاغل در معدن برای مشخص شدن وضعیت شغلی خود مقابل فرمانداری تکاب تجمع کردند و فرمانداری قول پیگیری مشکلاتشان را داده است.
کارخانه گچ دهلران تعطیل شد

به گزارش تابناک، مورخ ۱۴ خرداد ۱۳۹۷، شهرستان دهلران یکی از شهرستانهای با استعداد استان ایلام وحتی کشور می باشد شهرستانی که پتانسیل های بالقوه آن درحوزه های مختلف از جمله آب خاک، نفت گاز وکشاورزی توانسه نقش مهمی در اقتصاد کشور داشته باشد.

منابع معدنی آن سبب شده چندین کارخانه گچ وسیمان در این شهرستان ایجاد وزمینه اشتغال جوانان بومی را فراهم کند امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال حمایت از کالای ایرانی نام گذاری شده است ولی متاسفانه در هفته گذشته تنها کارخانه فعال گچ جواهر جنوب این شهرستان که عمده صادارت آن به حوزه خلیخ فارس است به دلیل مشکلات و موانع ایجاد شده توسط مدیر عامل این کارخانه تعطیل و ۵۰ کارگر مشغول در آن از کار بیکار شدند برای برسی بیشتر موضوع گفتگویی با فرماندارو مدیر عامل این کارخانه گفتگویی داشته ایم

فرماندار دهلران گفت: “با پیگیری های صورت گرفته مشکلات این کارخانه حل خواهد شد”

سید حسینعلی موسوی بیان داشت: “یکی از عمده مشکلات این کارخانه عدم نقدینگی است که اقدماتی برای تامین نقدینگی این کارخانه در دستور کار قرار گرفته است”.

وی اظهار داشت: “برای تسریع در حل مشکل این کارخانه وراه اندازی مجدد آن مکاتبه ای با اداره کل صنعت معدن وتجارت استان صورت گرفته است که قول تقویت نقدینگی آن را دادند”.

موسوی بیان داشت: “حل مشکلات واحد های تولیدی شهرستان یکی از الویت های مسئولان است وتلاش خواهیم کرد که درکوتاه ترین زمان ممکن مشکلات واحد های تولیدی حل شود”.

مدیر عامل کارخانه کچ جواهر جنوب دهلران گفت: “رکود اقتصادی، تورم وعدم ثبات قیمت ها سبب شده کارخانه را تعطیل کنیم”.

صفا آزادبخت در گفتگو با تابناک گفت: متاسفانه عدم توجه به مشکلات کارخانه از سوی مسئولان استانی وتعطیلات مکرر بازاچه مهران ومشکل حمل نقل سب رکود شدید این کارخانه شده است

وی بیان داشت: “یکی از مشکلات اساسی کارخانه عدم نقدینگی است که انتظار داریم مسئولان برای فعالیت مجدد این کارخانه کمک کنند”.

مدیر عامل کارخانه کچ جواهر جنوب دهلران گفت: “عمده تولید این کارخانه به حوزه خلیج فارس صادر می شود وبخشی از بازار داخلی را تامین می کنیم”.

آزاد بخت گفت: “این کارخانه زمینه اشتغال ۵۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر هم به صورت غیر مستقیم فراهم کرده است”.

یکی از کارکنان کارخانه کچ جواهر جنوب دهلران گفت: “باتوجه به مشکلات بیکاری واقتصادی انتظار داریم مسئولان به راه اندازی این کارخانه کمک کنند”.

نورمحمد ذلفقاری درگفتگو با تابناک گفت: “حدود ده سال در این کارخانه مشغول به کار هستم ولی به خاطر مشکلات کارخانه توسط مدیر عامل تعطیل شده است”.

وی بیان داشت: “بیش از ۵۰ نفر که از طریق این کارخانه مشغول کار بودند از کار بیکار شدند وانتظار داریم مسئولان برای حل مشکلات این کارخانه چاره اندیشی کنند”.

ذلفقاری افزود: “در این شرایط اقتصادی وتورم بسیاری از کارگران اجاره نشین هستند وبیکاری شرایط زندگی را برای آنها سخت می کند”.

این کارگر شاغل در کارخانه کچ دهلران تصریح کرد: “یکی از اقدامات خوب مدیر عامل این کارخانه زمینه اشتغال وبکار گیری نیروهای بومی بوده است”.