محرومیت ایوب اسدی، درویش گنابادی زندانی از دریافت خدمات پزشکی

– ایوب اسدی از دراویش گنابادی بازداشتی در حادثه گلستان هفتم، که هم اکنون در زندان تهران بزرگ محبوس است، از بیماری «ام اس نخاعی» و  «ام اس چشمی» در رنج است. علیرغم این موضوع زندانی مذکور کماکان از دریافت خدمات پزشکی محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ایوب اسدی یکی از دراویش گنابادی بازداشت‌ شده در حوادث موسوم به گلستان هفتم، که هم اکنون در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود از بیماری ام اس نخاعی است و ام اس چشمی رنج می برد. علیرغم این موضوع ایوب اسدی کماکان از دریافت خدمات پزشکی محروم مانده است.

منابع خبری نزدیک به دراویش گنابادی در این خصوص به هرانا گفتند: “ایوب که بیش از سه ماه است در زندان به سر می برد هم اکنون قدرت تکلم خود را از دست داده، دچار اختلال شدید بینایی و اندام حرکتی شده است، در صورت تداوم بی توجهی باید گفت که خطر جانی او را تهدید می‌کند.”

هر چند پس از بالاگرفتن اعتراض دراویش زندانی، آقای اسدی یکبار در تاریخ ۷ خردادماه به بیمارستان اعزام شد با اینحال به دلیل شرایط نامناسب زندان و عدم تحویل دادن داروهای ضروری به او، وضعیت جسمی این زندانی رو به وخامت گذاشته است.

پیش از این نیز هرانا گزارشاتی از وضعیت دراویش زندانی بیمار به خصوص بازداشت شدگان در واقعه موسوم به گلستان هفتم منتشر کرده بود. از جمله این گزارشات میتوان به گزارش آخرین وضعیت شکوفه یداللهی و سه فرزندش در زندان اشاره کرد.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مامورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می کند.