آزادی دو شهروند بهایی در اهواز

میترا بدرنژاد (زهدی) و فرج الله بنگاله، دو شهروند بهایی امروز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، میترا بدرنژاد (زهدی)، شهروند بهایی ساکن اهواز در تاریخ ۱۲ اسفندماه سال گذشته توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت شده بود.

این شهروند بهایی امروز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از حدود ۲ ماه و نیم بازداشت که ۵۳ روز آن در انفرادی بوده است، با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی آزاد شد.

گفتنی است، در زمان بازداشت خانم بدرنژاد منزل ایشان تفتیش شده و لوازمی از قبیل لب‌تاپ و کتاب‌های وی نیز توسط نیروهای امنیتی ضبط شده بود.

همزمان با آزادی میترا بدرنژاد، فرج الله بنگاله دیگر شهروند بهایی که در تاریخ ۸ فروردین ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در شیراز بازداشت شده بود، امروز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از گذشت ۴۶ روز با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

این شهروند بهایی پس از بازداشت در ابتدا به اداره اطلاعات شیراز، معروف به پلاک ۱۰۰ و پس از آن به اداره اطلاعات اهواز منتقل شده بود.

لازم به ذکر است، در زمان بازداشت آقای بنگاله، نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل، لوازم شخصی وی از جمله کتاب، لب تاپ و موبایل را نیز ضبط کرده‌اند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.