گزارشی از آخرین وضعیت ۱۳ تن از نزدیکان بازداشت شده محمود احمدی نژاد

پس از آغاز برخورد قضایی با حلقه اطرافیان محمود احمدی نژاد، تعدادی از آنان از جمله حمید بقایی و اسفندیار رحیم مشایی بازداشت شدند. حمید بقایی به پانزده سال حبس محکوم شد و از زمان انتقال به زندان در اعتراض به حکم صادره دست به اعتصاب غذا زده است. اسفندیار رحیم مشایی نیز به دنبال آتش زدن حکم حمید بقایی مقابل سفارت بریتانیا در تهران دستگیر شد و همچنان در بازداشت نهادی امنیتی به سر می‌برد. حداقل ۱۱ تن دیگر از هواداران و نزدیکان محمود احمدی نژاد نیز در طی ماه‌های اخیر بازداشت شدند که ۸ نفر از آنان طی هفته‌های اخیر با تودیع قرار وثیقه  آزاد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تعقیب قضایی نزدیکان رئیس جمهور سابق ایران پس از آن آغاز شد که آقای احمدی نژاد علیرغم نزدیکی اولیه و برخورداری از حمایت‌های علنی رهبر ایران، با پایان دوران ریاست جمهوری‌اش هدف برخوردهای قضایی و انتقادهای برخی روحانیون و مسئولان دولت جدید قرار گرفت. آقای احمدی نژاد پرونده قضایی علیه خود و همکارانش را سیاسی و ساختگی می‌داند.

حمید بقایی پس از تأیید حکم دادگاه بدوی در دادگاه تجدید نظر استان تهران و قطعیت آن، روز سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه سال گذشته بازداشت و به زندان منتقل شد. آقای بقایی به پانزده سال حبس، ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شده است.

به گفته “دولت بهار” (از رسانه‌های نزدیک به محمود احمدی نژاد)، حمید بقایی از اولین روز انتقال به زندان اوین در اعتراض به دستگاه قضایی، دست به اعتصاب غذا زده و در روز ۲۸ فروردین پس از گذشت ۳۵ روز از آغاز اعتصاب به دلیل وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستان منتقل شد و در این مدت دو شرط خود برای پایان دادن به اعتصاب غذا را اعاده دادرسی و برگزاری دادگاه علنی و همچنین اعطای مرخصی عنوان کرده است.

چند روز بعد از دستگیری آقای بقایی، اسفندیار رحمی مشایی، معاون سابق محمود احمدی‌نژاد نیز در پی آتش زدن حکم آقای بقایی مقابل سفارت بریتانیا در تهران، دستگیر شد و همچنان در محل نامعلومی در بازداشت به سر می‌برد.

حمید بقایی در بیمارستان، در حالی که گفته میشود در اعتصاب غذا به سر می برد.

پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اعلام کرد که روز شنبه ۲۶ اسفندماه بر اساس دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران، اسفندیار رحیم مشایی، توسط مامورین پلیس دستگیر و به منظور انجام تحقیقات بازداشت شده است.

در پی این بازداشت محمود احمدی ‌نژاد و جمعی از طرفدارانش در اعتراض به تداوم بازداشت اسفندیار رحیم مشایی و اعتصاب غذای حمید بقایی چند مرتبه اقدام به برگزاری مراسم بست نشینی و قرائت دعای دسته جمعی در امام زاده صالح کردند؛ در همین زمینه دفتر آقای احمدی‌نژاد در اطلاعیه‌ای که به تازگی منتشر شده اعلام کرد که با توجه به تهدیدهای صورت گرفته از سوی متولی امامزاده صالح و برای جلوگیری از هتک حرمت به این مکان، مراسم بست نشینی، تظلم خواهی و دعا در این مکان برگزار نخواهد شد.

دولت بهار در آخرین گزارش خود از وضعیت حمید بقایی که روز ۲ اردیبهشت ماه منتشر کرد گفت “براساس اظهارات خانواده بقایی، شرایط جسمی وی به دلیل اعتصاب غذا نگران کننده است و به علت فقر کلسیم و ویتامین های ضروری، استخوان پا دچار انحنا شده و دندانها در حال ریختن است.”

آقای احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر بارها به رهبر ایران نامه نوشته که انتقاد شدید از قوه قضاییه و ریاست آن تقریبا در همه آنها تکرار شده است.

احمدی نژاد در تاریخ ۲۵ بهمن‌ماه ۹۶ با انتقاد از مرگ بازداشت شدگان در زندان‌های ایران گفته بود که هیچ نهادی حتی رهبر ایران پاسخگوی شکایت‌ها از قوه قضاییه نیست.

طی ماه‌های اخیر به خصوص از سه ماه گذشته تعداد دیگری از هواداران و نزدیکان کمتر شناخته شده آقای احمدی‌نژاد که کانال‌های خبری نزدیک به وی، آنها را “جوانان و فعالان رسانه ای” یا “جوانان احمدی نژادی” می‌خواند نیز دستگیر شده‌اند.

عمده این دستگیری‌ها با طرح اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب برای متهمان همراه بوده است.

پس از گذشت حدود ۳ ماه از آغاز برخورد با حلقه اطرافیان محمود احمدی نژاد به غیر از بقایی و مشایی، از ۱۱ فرد بازداشت شده دیگر، تاکنون ۸ تن با قید وثیقه آزاد شده‌اند.

اسامی و آخرین وضعیت سیر بازداشت شدگان نزدیک به محمود احمدی نژاد در ادامه می‌آید:

۱- محمد غلباش، مدیر کانال “ملت بیدار”، بازداشت شده در ۱۱ بهمن ۱۳۹۶ پس از مراجعه به منزل سعید علی بیگی در تهران (از دیگر افراد بازداشت شده نزدیک به محمود احمدی نژاد)، تاریخ آزادی: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷؛ آقای غلباش پیش از این نیز در آذرماه سال گذشته پس از حدود یک ماه بازداشت با قید وثیقه آزاد شده بود.

۲- پوریا حسین‌زاده، بازداشت شده در ۲۵ دی ۱۳۹۶ در شهرستان ایذه، تاریخ آزادی: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

۳- سعید علی بیگی، بازداشت شده در ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ در تهران، تاریخ آزادی: ۲۹ فروردین ۱۳۹۷، اتهام: “اقدام سازمان یافته علیه امنیت”، به گفته دولت بهار، وی برای تهیه وثیقه جهت آزادی سایر نزدیکان احمدی‌نژاد تلاش کرده بود.

۴- عبدالسلام صالحی، اهل بانه، شغل: کارگر مرزی، بازداشت شده در ۸ بهمن ۱۳۹۶ در بانه، تاریخ آزادی: ۲ اسفند ۱۳۹۶

۵- روح الله ندرلو، جانباز جنگ ایران و عراق، بازداشت شده در ۲۹ بهمن در تهران، تاریخ آزادی: ۹ اسفند ۱۳۹۶؛ گفته میشود به دلیل حضور مقابل دادگاه بقایی بازداشت شده بود.

۶- امید دلفانی، بازداشت شده در ۹ بهمن ۱۳۹۶ در خرم آباد، تاریخ آزادی: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶؛ مبلغ وثیقه به نقل از دولت بهار: ۳۰۰ میلیون تومان

۷- سید علی سیدزاده، بازداشت شده در ۷ اسفند ۱۳۹۶ با شکایت سازمان اطلاعات سپاه در مشهد، تاریخ آزادی: ۱۵ فروردین ۱۳۹۷، اتهام: تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های معاند از طریق نشر اکاذیب.

۸- مهدی مهرشریف، بازداشت شده در ۸ دی ۱۳۹۶ در گیلان، تاریخ آزادی: ۲۷ دی ۱۳۹۶

۹- حسین شاملو، بازداشت شده در ۱ بهمن ۱۳۹۶ در شهر مشهد که همچنان در بازداشت به سر می برد.

۱۰- محمد حسین حیدری، مدیر مسئول سایت دولت بهار، بازداشت شده در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ در تهران، آقای حیدری پیش از این نیز در آبان ماه سال گذشته به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به مسئولان و نشر اکاذیب و افتراء، به مدت ۹ روز در زندان اوین در بازداشت به سر برده بود.

۱۱- سجاد یوسفی، بازداشت شده در ۸ بهمن ۱۳۹۶ در خرمشهر که همچنان در بازداشت به سر می برد.