پس از یک ماه بی خبری؛ انتقال عمادالدین ملازهی به زندان زاهدان

عمادالدین ملازهی زندانی سیاسی زندان سراوان پس از یک ماه بی خبری سرانجام به زندان مرکزی زاهدان منتقل شد. این زندانی در تاریخ ۲۳ اسفندماه سال گذشته از زندان سراوان به مکانی نامعلوم منتقل شده بود، در ایام پس از انتقال علیرغم پیگیری مستمر خانواده، از سرنوشت این زندانی اطلاعی حاصل نشده بود و نگرانی از سرنوشت و شرایط او روزافزون بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عمادالدین ملازهی زندانی سیاسی زندان سراوان از یک هفته پیش به زندان مرکزی زاهدان منتقل شده و اکنون در قرنطینه بند ۵ این زندان نگهداری می‌شود.

این زندانی پیش‌تر در تاریخ ۲۳ اسفندماه سال گذشته به مکانی نامعلوم منتقل شد و تاکنون هیچ اطلاعی از وی در دست نبود.

پس از انتقال آقای ملازهی و در پی بی‌خبری خانواده ایشان، مسئولان زندان اعلام کردند که وی به اداره اطلاعات منتقل شده است هر چند برخی منابع به نزدیکان این زندانی گفته بودند که وی به قرنطینه زندان سراوان منتقل شده است.

خانواده آقای ملازهی در تاریخ ۲۹ اسفندماه سال ۹۶ با نگارش نامه ای به رئیس قوه قضائیه نگرانی خود را از وضعیت فرزندشان ابراز کردند. خانواده آقای ملازهی تاکید کرده بودند که از زمان انتقال فرزندشان هیچ‌گونه تماس تلفنی از جانب فرزندشان صورت نگرفته است.

در قسمتی از نامه خانواده این زندانی سیاسی آمده بود “عناصری از وزارت اطلاعات با فشار بر ما و او سعی دارد عماد را در زندان نگه دارند و این انصاف نیست”.

لازم به توضیح است، عمادالدین ملازهی زندانی سیاسی بلوچ در یکم آذرماه سال ۱۳۹۵ به همراه هم‌پرونده‌اش “یعقوب جهاندیده”، در سراوان بازداشت و پس از چند روز از زندان سراوان به اداره اطلاعات زاهدان منتقل و در این مدت تحت شکنجه قرار گرفته و از وی اعترافات اجباری در مقابل دوربین اخذ شده است.

دادگاه اول عمادالدین ملازهی به همراه یعقوب جهانی (جهاندیده) در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۵ بدون داشتن وکیل و به صورت غیر علنی در دادگاه انقلاب سراوان برگزار شده بود که طی آن برای عمادالدین ملازهی حکم ۱۵ سال زندان، و برای یعقوب جهانی نیز حکم ۱۰ سال زندان صادر شد، این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال تقلیل پیدا کرد اما پس از اعتراض مجدد به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

حکم صادره در دیوان عالی کشور بررسی و نقض شد. دو زندانی سیاسی مورد اشاره مجدد در ۱۰ بهمن ماه سال گذشته در دادگاه انقلاب شهرستان سراوان به ریاست قاضی “صابر صادقی مهرزاد” محاکمه و مجددا به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شدند.

این زندانی اتهامات را رد کرده و با اعتراض به حکم صادره مجددا در انتظار رای دادگاه تجدیدنظر به سر می‌برد.

بر اساس گفته خود زندانی “نامبرده پیش از بازداشت هدف ترور ماموران امنیتی قرار گرفته بود که از آن جان سالم به در برد.”

پیش‌تر عماد الدین ملازهی در نامه‌ای به قوه قضائیه خواهان رسیدگی به “اعمال قدرت شخصی و غیرقانونی دادستان سراوان” در پرونده خود شده بود، وی در بخشی از نامه خود نوشته بود “دادستان سراوان در برابر دویست نفر زندانی با چهره‌ای بسیار برافروخته و با صدای بلند گفته: اگر حکم آزادی شما از زاهدان و تهران هم بیاید من به آن عمل نمی‌کنم و شما را در زندان نگه خواهم داشت”.