صدور حکم دانشجویان منتقد امام جمعه شیراز

حکم نهایی دادگاه چهار فعال دانشجویی به نام های سلمان کدیور، حسین شهبازی زاده، هادی مسعودی و مصطفی پورخسروانی صادر شد و هر کدام به ۳ ماه حبس تعلیقی و ۶ ماه محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شدند. این چهار فعال دانشجویی پیشتر در مهرماه سال گذشته با شکایت امام جمعه شیراز به عنوان مدعی‌العموم به دادگاه احضار شده بودند. این افراد عمدتا در طرح انتقادات از امام جمعه شیراز به خصوص در ماجرای حمله به خودروی علی مطهری از شانزده ماه قبل مورد پیگرد حقوقی قرار گرفته بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از دولت بهار، سلمان کدیور (دبیر اسبق جنبش‌عدالتخواه، نویسنده و شاعر انقلاب)،حسین شهبازی‌زاده (دبیر اسبق جنبش‌عدالتخواه)، هادی مسعودی (عضو سابق شورای مرکزی جنبش عدالتخواه) و مصطفی پورخسروانی (دبیر مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه‌های شیراز) به جرم نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی به ۳ ماه حبس تعلیقی (به مدت ۲ سال تعلیق) و ۶ ماه محرومیت از فعالیت سیاسی محکوم شدند.

این چهار فعال دانشجویی پیش‌تر در مهرماه سال گذشته با شکایت امام جمعه شیراز به عنوان مدعی‌العموم به دادگاه احضار شده بودند. این افراد عمدتا در طرح انتقادات از امام جمعه شیراز به خصوص در ماجرای حمله به خودروی علی مطهری از شانزده ماه قبل مورد پیگرد حقوقی قرار گرفته بودند.

این چهار دانشجو مورخ ۱۵ آبان ۱۳۹۵ در نامه‌ای خطاب به آیت الله ایمانی نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز خواستار پاسخگویی ایشان نسبت به عملکرد خود و اطرافیان به دانشجویان شدند.

متن نامه بدین شرح است:

“حضرت آیت الله ایمانی

امام جمعه محترم شهر شیراز

سلام علیکم

پیرو نامه دکتر عرفانی فر و عدم پاسخگویی شفاف حضرتعالی در پیشگاه مردم، و همچنین پیرامون شبهات به وجود آمده در اذهان عمومی، درباره عملکرد وابستگان به بیت حضرتعالی و علی‌الخصوص فرزندتان، هزینه‌های گزاف ستاد حضرتعالی در انتخابات مجلس خبرگان، عملکرد سیاسی-جناحی در انتخابات، عملکرد شما در حوزه های علمیه استان و مواردی از این دست؛ مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز تقاضا دارد؛ با حضور در یکی از دانشگاه های شهر شیراز به سوالات و شبهات دانشجویان پاسخ بفرمایید. بدیهی ست که حضور مسئولان در دانشگاه ها عمل به منویات رهبری معظم است.

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه های شیراز”

دفتر امام جمعه شیراز در نامه‌ای تاکید کرد که از این دانشجویان شکایت نکرده است: “تأکید می‌نمایم این دفتر شکایت از هیچ جریانی را در دستور کار خود نداشته و ندارد و افراد آزادند مسائل خود را در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی مطرح نمایند”.

لازم به ذکر است، هرانا پیش از این در مهرماه سال گذشته از احضار این چهار فعال دانشجویی به دادگاه خبر داده بود.