حکم جایگزین حبس؛ کاشت درخت و آموزش هنر برای ۵ متهم قتل غیر عمد

قاضی محمد اطمینان رئیس شعبه ۱۰۸ دادگاه کیفری ۲ کرمان در حکمی متفاوت پنج متهم “قتل غیر عمد” را که معلم و مهندس بودند، به جای تحمل یک سال حبس به آموزش رایگان هنر و کاشت درخت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خراسان، یک قاضی درکرمان طی حکمی پنج متهم قتل غیر عمد را به جای یک سال زندان به آموزش رایگان هنرو کاشت درخت محکوم کرد.

رئیس شعبه ۱۰۸ دادگاه کیفری ۲ کرمان در حکمی متفاوت پنج متهم قتل غیر عمد را که معلم و مهندس بودند به جای تحمل یک سال حبس بر اساس ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی به آموزش رایگان هنر و کاشت درخت محکوم کرد.

قاضی محمد اطمینان روز گذشته در تشریح جزئیات این خبر اظهارکرد: “سال گذشته بر اثر سهل انگاری و نبود نظارت کافی در یک واحد مسکونی در شهرکرمان، کارگر نگهبان این مجتمع داخل چاله آسانسور سقوط می کند و جان خود را از دست می دهد”.

وی افزود: “پس از تحقیقات تکمیلی و رسیدگی به پرونده، مشخص می شود اعضای هیئت مدیره مجتمع مسکونی به دلیل رعایت نکردن نظامات دولتی هنگام انجام وظیفه، بر اساس گزارش کارشناس رسمی در رشته حوادث ناشی از کار به میزان ۷۰ درصد در مرگ این کارگر قصور وکوتاهی داشته اند و علاوه بر محکومیت به پرداخت ۷۰ درصد دیه کامل در حق اولیای دم از جنبه عمومی به یک سال حبس محکوم شده بودند که مجازات زندان آن ها تبدیل به موارد جایگزین شد”.

این مقام قضایی بیان کرد: “بر اساس دادنامه متهمان ردیف اول تا سوم که هر سه مهندس هستند به جای حبس هر کدام به کاشت ۱۰۰ اصله درخت با جانمایی اداره کل منابع طبیعی در حوزه کرمان محکوم شده اند”.

وی خاطرنشان کرد: “متهم ردیف چهارم که دبیر آموزش و پرورش است به ۱۰۰ ساعت تدریس درس ادبیات به دانش آموزان بی بضاعت در شهر کرمان با هماهنگی اداره آموزش و پرورش به جای حبس محکوم شد و متهم ردیف پنجم نیز که معلم است، به ۱۰۰ ساعت آموزش سیاه قلم به هنرآموزان بی بضاعت کرمان زیر نظر اداره فنی و حرفه ای کرمان محکوم شده است”.

گفتنی است با تصویب قانون مجازات اسلامی جدید در فصل نهم آن به مجازات‌های جایگزین اشاره شده است. بر اساس این قانون قضات می‌توانند با توجه به شرایط متهم و داشتن برخی شروط از مجازات‌های جایگزین حبس استفاده کنند؛ به عنوان مثال یکی از شروط اجرای این قانون رضایت داشتن فرد محکوم است.