گزارشی از آخرین وضعیت کامران قادری، شهروند ایرانی مقیم سوئد در زندان تبریز

کامران قادری، شهروند ایرانی مقیم سوئد که سال گذشته با حمل پرچم “شیر و خورشید” دست به یک راهپیمایی از سوئد به ایران زده بود پس از ورود به کشور بازداشت و با اتهامات امنیتی روانه زندان تبریز شد. این زندانی که سفر خود را به صورت مستمر در شبکه های اجتماعی گزارش می کرد پس از ورود و بازداشت به اتهاماتی از جمله توهین به رهبری و جاسوسی متهم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کامران قادری شهروند ایرانی مقیم سوئد از ۱۶ اسفندماه سال گذشته در بازداشت به سر می‌برد.

بیرگیتا قادری، همسر کامران قادری در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت “کامران برنامه‌ای داشت که به وسیله یک چرخ دستی پرچم شیر و خورشید را طی یک پیاده‌روی از سوئد به ایران ببرد، او مسیر طولانی را با پای پیاده طی کرد و ۱۸ فوریه به طور قانونی از مرز ارومیه از طریق کشور ترکیه وارد ایران شد.”

خانم قادری افزود “کامران پس از ورود به مدت ۲۴ ساعت بازداشت شد و پرچم شیر و خورشید از او گرفته شد اما در تاریخ ۳۰ بهمن ماه ۹۶ آزاد شد. با این حال اندکی بعد مورخ ۱۶ اسفندماه در منطقه بستان آباد مجدد بازداشت و به محل نامعلومی منتقل شد.”

همسر آقای قادر در ادامه اشاره کرد او به تازگی مطلع شده است که کامران قادری به زندان تبریز منتقل شده و اکنون در اتاق ۳ بند ۱۱ این زندان نگهداری می‌شود.”

این شهروند سوئدی به گزارشگر هرانا گفت همسرش بابت اتهاماتی از جمله توهین به رهبری و جاسوسی در دادگاه انقلاب بستان آباد از توابع استان آذربایجان شرقی تفهیم اتهام شده است.

خانواده قادری به تازگی موفق شدند وکیلی برای او استخدام کنند و امیدوارند با کمک وکیل اطلاعات بیشتری از شرایط او به دست بیاورند. گفته می‌شود آخرین جلسه بازپرسی او در هفته پیش رو برگزار خواهد شد.

والدین کامران قادری فوت کرده‌اند و او نیز از حدود ۳۲ سال قبل ساکن کشور سوئد شده است. علی‌رغم اقامت طولانی مدت در کشور سوئد و داشتن موقعیت اقامت، آقای قادری هیچ‌گاه برای کسب شهروندی سوئد اقدام نکرده است.

این شهروند ایرانی دارای همسر و دو فرزند است و یک نوه که تبعه سوئد هستند.

خانواده قادری از وزارت خارجه و سفارت سوئد در ایران استمداد طلبیده‌اند و امیدوارند از طریق رابطه‌ی دیپلماتیک دو کشور بتوانند برای حل مشکل پیش آمده تلاش کنند.