تداوم اعتصاب غذای ولی الله تقی زاده در زندان مرکزی تبریز

ولی الله تقی‌زاده زندانی محکوم به اعدام که از حدود ۱۲ سال پیش در زندان مرکزی تبریز نگهداری می‌شود، از ۲۵ بهمن‌ماه سال ۹۶ در اعتراض به روند طولانی بررسی پرونده خود در اعتصاب غذا به سر می‌برد. این زندانی در چهل و یکمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود دست‌کم ۲۲ کیلو کاهش وزن داشته و در سایه‌ی بی‌توجهی مسئولان زندان به اعتصاب خود ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ولی الله تقی زاده، زندانی محکوم به اعدام که حدود ۱۲ سال از نگهداری او در زندان مرکزی تبریز می‌گذرد، در اعتراض به روند طولانی بررسی پرونده و بلاتکلیفی خود در زندان از ۲۵ بهمن‌ماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد.
آقای تقی‌زاده که در اعتراض به روند طولانی رسیدگی به پرونده‌ی خود دست به اعتصاب غذای اعتراضی زده، در زمان اعتصاب علاوه بر افت فشار خون با کاهش وزن ۲۲ کیلویی نیز مواجه شده و از پذیرفتن سرم نمکی نیز ممانعت کرده است.

گزارش شده است که از زمان شروع اعتصاب غذای این زندانی، نه تنها هیچ یک از مسئولین زندان برای رسیدگی به روند حقوقی پرونده‌اش مراجعه نکرده‌اند بلکه با بی اعتنایی مسئولین نیز رو به رو شده است.

پیش‌تر یکی از نزدیکان آقای تقی زاده در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا گفته بود: “آقای تقی زاده، چندین بار طی نامه‌ای به روند طولانی بررسی پرونده‌ی خود اعتراض کرده و علیرغم پیگیری‌های وکیل و خانواده همچنان به‌صورت بلاتکلیف در زندان مانده است.”

این منبع نزدیک به آقای تقی زاده، در ادامه گفته بود: “وی حدود ۴۰ روز پیش نیز دست به اعتصاب زده بود که پس از ۲۳ روز با وعده‌ی قاضی ناظر زندان و معاون زندان مبنی بر اینکه مشکلتان را حل خواهیم کرد اعتصاب خود را شکسته است، با این‌حال پس از آن همچنان به او جواب قانع‌کننده‌ای نداده‌اند و در بلاتکلیفی به سر می‌برد.
آقای تقی زاده، که به اتهام قتل در زندان مرکزی تبریز نگهداری می‌شود منکر بزه انتصابی خود شده و می‌گوبد یازده سال پیش در اداره‌ی آگاهی زیر شکنجه اعتراف کرده و علی‎رغم اینکه شاکی پرونده نیز می‌داند او گناهی مرتکب نشده و حاضر به اجرای حکم نشده، قاضی تنها با علم خود حکم اعدام را صادر کرده است.”

این منبع در خصوص واکنش مسئولین زندان به ازسرگیری و ادامه‌ی اعتصاب غذای آقای تقی زاده نیز اشاره کرده بود که در این مدت تنها یک بار بازرسی زندان وی را فراخوانده و از او در مورد دلیل اعتصابش سوالاتی مطرح کرده‌اند، آقای تقی زاده نیز به آنها اعلام کرده که در اعتراض به روند طولانی بررسی پرونده و بلاتکلیفی خود در زندان دست به اعتصاب غذا زده است و پس از آن تاکنون به وضعیت وی رسیدگی نشده است.

ولی الله تقی زاده ۴۱ ساله است و هم‌اکنون در بند ۹ زندان مرکزی تبریز نگهداری می‌شود.