بازداشت پرشمار شهروندان در رابطه با برگزاری مراسم نوروز در شهرهای مختلف

– سه تن در شهرستان مریوان در رابطه با برپایی مراسم نوروز بازداشت شدند و دست‌کم پنج تن هم بعد از بازجویی آزاد شدند. در شهرهای سنندج، سلماس و کارزان نیز چهار تن در همین رابطه بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، در روستای «نی» مریوان سه تن به نامهای «هیوا بشتام»، «کوسار ارژنگی» فرزند رفیق و «صلاح اُمیا» فرزند عثمان در پی برپایی مراسم نوروز در این روستا بازداشت شدند.

نیروهای امنیتی در روزهای پایانی سال ۹۶ اهالی این روستا را از برگزاری مراسم نوروز بر حذر داشته بودند.

همچنین دست‌کم پنج تن به نامهای «ﺯﺍﻧﮑﻮ ﺍﺭﮊﻧﮕﯽ»، «ﻣﺤﻤﺪ ﻣﺮﺍﺩﯼ»، «ﺣﻤﯿﺪ ﺗﻮﻓﯿﻘﯽ»، «ﺳﺎﻣﺎﻥ ﺍُﻣﯿﺎ» و «ﻣﺤﻤﻮﺩ ﮔﺮﺍﻣﯽ» بعد از بازجویی طی سه شب گذشته آزاد شده‌اند.

از سوی دیگر در رابطه با استقبال شهروندان از مراسم نوروز در سنندج، روز ۲۹ اسفند «عرفان ساعدپناه» ٣١ ساله بازداشت شده است. آقای ساعدپناه دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی تهران است.

همان روز در سلماس دو تن از فعالین مدنی به نامهای «محمود جباری» و «امین جداری» از سوی ارگانهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند. این افراد چند روز قبل از آن هم احضار و از برگزاری مراسمات نوروزی برحذر داشته شده بودند.

در همین مورد در شهرستان کارزان استان ایلام هم «ژیار وحیدی» بازداشت شده است.

شمار دیگری از افراد در شهرهای سنندج، کرمانشاه و سقز هم پس از چندین ساعت بازجویی آزاد شده‌اند.

جشن نوروز در مناطق کردنشین به دلیل پیشینه تاریخی و اهمیت نمادین سیاسی آن و همینطور نقش آفرینی احزاب منطقه با دیده شک و بدگمانی از سوی نهادهای امنیتی نگریسته می شود.

مواردی مانند جلوگیری از برگزاری مراسم نوروزی در مناطق دیگر کشور به ندرت به چشم می خورد اما در مناطق کردنشین عملکرد نیروهای امنیتی با سخت گیری زیادی روبه‌روست به‌طوری‌که هر ساله تعدادی از شهروندان در حاشیه های این مراسمات در مناطق کردنشین بازداشت و از بابت جرایم امنیتی یا سیاسی محکوم می شوند.