تداوم بازداشت ۴ شهروند بازداشت شده در اعتراضات دیماه در ایلام و کرمانشاه

دست کم چهار تن از شهروندان استان‌های ایلام و کرمانشاه به نام‌های “فرزاد رستمی، آزاد تقی زاده، غلامعلی مصور و جواد خیبر” که در اعتراضات دی‌ماه بازداشت شده بودند، علی‌رغم گذشت بیش از دو ماه همچنان در بازداشت به سر می‌برند و وضعیت پرونده آنها در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته و آزادی این افراد به دلایل نامعلومی به تعویق افتاده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، وضعیت یک شهروند از اهالی سرپل ذهاب استان کرمانشاه به نام “فرزاد رستمی” که در اعتراضات دی‌ماه بازداشت شده بود، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

فرزاد رستمی در روز ۱۱ دی‌ماه سال جاری در کرمانشاه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد، پیگیری‌های خانواده از آن زمان تاکنون برای کسب اطلاع از وی بدون نتیجه بوده و در این رابطه از مصاحبه با رسانه‌ها نیز منع شده‌اند.

در گزارشی دیگر “آزاد تقی‌زاده” و “غلامعلی مصور” هم که در کرمانشاه بازداشت شده بودند، پس از طی مراحل بازجویی بدون محاکمه به زندان دیزل‌آباد منتقل شده و از آن زمان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

از ایلام هم گزارش شده است که “جواد خیبر” از بیش از دو ماه پیش همچنان در وضعیت مبهمی به سر می‌برد.

جواد خیبر خبرنگار ایلامی است که در روز ۱۳ دی‌ماه سال جاری بازداشت شد، در زمان بازداشت وی نیرو های امنیتی با در دست داشتن حکم جلب به او اعلام کرده‌اند که در اعتراضات دی‌ماه اخبار تجمعات مردمی را رسانه‌ای کرده است.

در اعتراضات اخیر که بعضا با عنوان «اعتراضات دیماه» از آن یاد میشود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند.

طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند، بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد، حدود پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.