تجمع صدها کشاورز معترض ورزنه ‘برای تخریب لوله‌ انتقال آب’ به خشونت کشیده شد

-کشاورزان معترض در ورزنه، در حدود صد کیلومتری شرق اصفهان، در چندمین روز اعتراضاتشان مقابل تاسیسات محلی انتقال آب تجمع کرده و علیه مسئولان شعارهای تندی دادند. ده‌ها مامور امنیتی در مقابل کشاورزان مستقر شدند و برای پراکندن آنها از گاز اشک آور استفاده کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، بعضی از معترضان چوب در دست دارند و یکی از شعارهایشان حاکی از این است که خواستار تخریب لوله انتقال آب به یزد هستند.

ویدئوهای دریافتی نشان‌ می‌دهد که صدها کشاورز معترض، یا حتی تا چند هزار نفر، به سمت تاسیسات انتقال آب حرکت می‌کنند.

یکی از شاهدان عینی می‌گوید کشاورزان پس از چند روز تجمع مسالمت‌آمیز و بی نتیجه ماندن اعتراضشان قصد دارند که لوله‌های انتقال آب را تخریب کنند.

جمعیت معترض هم با الهام از آهنگ‌های تبلیغی دوران جنگ ایران وعراق، شعار می‌دهد “ای لشکر شرق اصفهان، آماده باش، آماده باش/بهر پکاندن لوله یزد، آماده باش، آماده باش”.

یکی از افراد پلیس پشت بلندگو و خطاب به معترضان می‌گوید: “آن برادری که چوب و چماق دستش گرفته است و به ما سنگ پرتاب می کند؛ تو به برادرت این کار را می کنی، ما نباید پرچم آمریکا را بگیریم دستمان.”

اشاره سخنگوی پلیس به پرچم آمریکا با فریاد و هیاهوی اعتراض کشاورزان مواجه می‌شود.

پلیس برای پراکنده کردن معترضان، گاز اشک آور شلیک می‌کند و بعضی از آنان سعی می‌کنند با خاک ریختن روی گلوله‌های اشک آور آنها را خنثی کنند.

معترضان شعارهای “نترسید نترسید/ما همه با هم هستیم” و “مرگ بر مسئولین بی غیرت” می‌دهند.

بحران آب در ایران یکی از مسائل محیط‌زیستی عمده این کشور است و تاکنون بارها به تنش و درگیری انجامیده است.

به جز خشکسالی طبیعی، مدیریت منابع آبی و سدسازی‌ها از جمله دلایلی است که کارشناسان برای بحران آب در ایران ذکر می‌کنند.