اعتصاب غذای گلرخ ایرایی پس از ۳۵ روز همچنان ادامه دارد

گلرخ ایرایی کنشگر مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین پس از ۳۵ روز همچنان در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می‌برد و شرایط جسمانی مناسبی ندارد؛ این زندانی که همراه با آتنا دائمی در قرنطینه زندان قرچک نگهداری می شود با افت فشار شدید و کاهش وزن روبرو شده است، طی روزهای گذشته یک بار به او سرم تزریق کردند و در سرم به او آمپول ضد تهوع تزریق شده ولی از زمان تزریق سرم تاکنون ماهیچه‌های پای او مدام سفت می‌شوند و ورم می‌کنند، دکتر بهداری درباره‌ی شرایط انقباض پاهای گلرخ به او گفته این شرایط بسیار خطرناک است و ممکن است این اتفاق به یک‌باره برای قلبش رخ دهد و باید هر چه زودتر وضعیتش پیگیری شود؛ این دو زندانی در وضعیتی شبیه به انفرادی نگهداری می‌شوند، نه می‌توانند از قرنطینه خارج شوند، نه کسی اجازه‌ی ملاقات با آنها را دارد؛ این دو زندانی از حدود دو هفته پیش تنها به صورت غیرمنظم و سلیقه‌ای از سوی مسئولین اجازه تماس با خانواده پیدا کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گلرخ ایرایی که از ۱۴ بهمن ۹۶ در اعتراض به نقض قانون تفکیک جرائم و تبعید غیرقانونی از بند نسوان زندان اوین به زندان قرچک ورامین به اعتصاب غذا دست زده بود کماکان پس از گذشت ۳۵ روز به این اعتصاب غذا ادامه می‌دهد. خانم ایرایی علیرغم طرح درخواست های مکرر برای پایان غذایش اعلام کرده است که “تنها در صورت بازگشتمان به اوین اعتصاب خود را خواهم شکست”.

خانم ایرایی مدت ۶ روز از این اعتصاب را به همراه آتنا دائمی در اعتصاب خشک (خودداری از نوشیدن مایعات) به سر برده بود.

یک منبع مطلع از وضعیت این دو زندانی، در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا در این باره گفت: “وضعیت این دو زندانی همچنان مثل قبل و شبیه به انفرادی است، نه می‌توانند از قرنطینه خارج شوند، نه کسی اجازه‌ی ملاقات با آنها را دارد. وضعیت گلرخ اصلا خوب نیست و طی روزهای گذشته با افت شدید فشار مواجه شده و با اجبار به او سرم تزریق کردند. در سرم به او آمپول ضد تهوع داده‌اند احتمالا برای خنثی کردن واکنش های دستگاه گوارش به نوشیدن آب.
از زمان تزریق سرم تاکنون ماهیچه‌های پای گلرخ مدام سفت می‌شوند و ورم می‌کنند، بارها به “رستمی” و “حاج مرادی” مسئولان زندان قرچک نامه دادند ولی آنها هم گفتند دستور انتقال شما از طرف آقای جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران است و از دست ما کاری ساخته نیست و باید به دولت‌آبادی نامه بدهید، آنها هم تاکنون دو نامه برای آقای دولت‌آبادی فرستاده‌اند ولی هیچ پاسخی نداده‌اند و گلرخ هم گفته تنها در صورت بازگشتمان به اوین اعتصاب خود را خواهد شکست”.
این منبع مطلع درباره‌ی وضعیت جسمی گلرخ ایرایی افزود: “دکتر بهداری درباره‌ی شرایط انقباض پاهای گلرخ به او گفته این شرایط بسیار خطرناک است و ممکن است این اتفاق به یک‌باره برای قلبش رخ دهد و باید هر چه زودتر وضعیتش پیگیری شود، در صورتی که تاکنون هیچ‌یک از مسئولان اهمیتی به وضع جسمی و سلامتی گلرخ نداده‌اند و نسبت به بازگشت او به اوین اقدامی صورت نداده و حتی پیگیری نکرده‌اند و هرلحظه ممکن است اتفاق ناخوشایندی برایش بیفتد”.

لازم به یادآوری است این دو فعال مدنی از تاریخ ۱۴ بهمن ماه دست به اعتصاب غذای اعتراضی در پی تبعید خود به زندان قرچک زدند، در تاریخ ۲۶ بهمن ماه جمعی از کنشگران مدنی زن، با انتشار نامه‌ای سرگشاده از این دو فعال حقوق بشر خواسته بودند برای حفظ “سلامتی” خود به اعتصاب پایان دهند، هر چند این درخواست مورد قبول خانم دائمی واقع شد اما خانم ایرایی پس از این درخواست ضرفا اعتصاب خود را از اعتصاب خشک به اعتصاب تر (نوشیدن مایعات علیرغم خودداری از خوردن غذا) تغییر داد.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، مدافع حقوق بشر زندانی در تاریخ ۱۵ شهریور ۱۳۹۳ به همراه همسرش (آرش صادقی) بازداشت شد؛ وی سپس در اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ به اتهام توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر بدون حضور وی تایید شد.

خانم ایرایی، ۳ آبان ماه ۱۳۹۵ بدون دریافت احضاریه کتبی توسط ماموران امنیتی جهت اجرای حکم به زندان اوین منتقل شده بود.

این فعال حقوق بشر با استناد به داستانی منتشر نشده در نقد سنگسار و با درنظرگرفتن سنگسار به عنوان مقدسات به توهین به مقدسات متهم شد. از دیگر مصادیق اتهامی وی میتوان به کشف حجاب و ترویج بی حجابی از طریق گذاشتن عکس‌های بدون روسری در کنار همسرش در فیسبوک، مخالفت با حکم قصاص، امضای بیانیه‌هایی در مخالفت با مجازات اعدام، شرکت در تجمعات حمایت از زندانیان سیاسی و دیدار با زندانیان سیاسی اشاره کرد.
خانم ابراهیمی ایرایی که پیش‌تر از بیماری دشواری رنج می‌برد بدون طی کامل دوره درمان راهی زندان شد و هم‌اکنون نیازمند رسیدگی پزشکی است.

گلرخ ایرایی به همراه آتنا دائمی در روز ۴ بهمن‌ماه سال جاری توام با ضرب و شتم از بند نسوان زندان اوین به زندان قرچک ورامین تبعید شدند.

او در حال حاضر مشغول گذراندن محکومیت خود در زندان است. با احتساب کاهش حبس به مناسبت عید نوروز، حکم او از ۶۰ ماه به ۳۰ ماه کاهش یافت.